• Dnes je: Sobota 24. júla 2021 meniny má Vladimír

Zlomové okamihy vrcholili na námestiach, mimovládky si pripomínajú nielen Sviečkovú manifestáciu

Zlomové okamihy vrcholili na námestiach, mimovládky si pripomínajú nielen Sviečkovú manifestáciu

Spoločné vyhlásenie skupiny mimovládnych organizácií z Partnerstva za občianske vzdelávanie konštatuje, že odhodlanie vykročiť za slobodou je aktuálne aj dnes.

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) - Sviečková manifestácia v Bratislave otvorila cestu k pádu neslobody. Konštatuje to v spoločnom vyhlásení skupina mimovládnych organizácií z Partnerstva za občianske vzdelávanie pri príležitosti 31. výročia manifestácie. Signatári vyhlásenia podotkli, že vtedy nebolo porazené odhodlanie vykročiť za slobodou a to odhodlanie je aktuálne stále.

Odhodlanie v práci Kuciaka

„Odhodlanie bolo aktuálne aj v práci novinára Jána Kuciaka. V odvážnom boji proti zlu a za vernosť pravde prišiel o život spolu so svojou snúbenicou Martinou. Úkladná vražda dvoch mladých ľudí sa stala vo Veľkej Mači, iba 40 km od Boroviec, kde v roku 1987 zavraždili kňaza Štefana Poláka,“ uvádza skupina mimovládok IVO, Nenápadní hrdinovia, ERKO, RC SFPA, KAN, INEKO, NAT a CEP. Agentúru SITA o tom informoval Inštitút pre verejné otázky.

Vyhlásenie konštatuje, že zlomové okamihy našich nedávnych dejín akoby vrcholili na námestiach. „Prichádzame tam a chceme ukázať, že na pravde a dobre nám stále záleží. Za týmito vonkajšími prejavmi sú vždy skupiny múdrych a odvážnych ľudí s ich príbehmi. Je na každom z nás, aby sme v našich rodinách, v školách, v médiách spoznávali a nasledovali takých ľudí. Je otázkou vďačnosti i spravodlivosti hovoriť o ľuďoch, ktorí statočne čelili bezpráviu a nastavovali svoje životy. Ich odvaha vzbudzuje hrdosť a zaväzuje,“ píše skupina mimovládok.

Protestovali proti zločinom

V pondelok si pripomíname výročie Sviečkovej manifestácie, na ktorej sa v Bratislave zúčastnilo viac ako 2 000 prevažne veriacich ľudí, aby protestovali proti zločinom a neslobode totalitného komunistického režimu vo vtedajšom Československu.

Iniciátorom manifestácie bol bývalý hokejista a podpredseda Svetového kongresu Slovákov Marián Šťastný, ktorý chcel protestovať "proti zákerným vraždám veriacich."

Pred očami mal predovšetkým brutálnu a dodnes nevyšetrenú vraždu kňaza Štefana Poláka v Borovciach v októbri 1987. Zvolávateľom manifestácie bol František Mikloško.

Účastníci manifestácie sa zhromaždili na Hviezdoslavom námestí, kde žiadali slobodné menovanie biskupov, náboženské slobody, občianske práva. Signatári vyhlásenia pripomínajú, že množstvo dokumentov o dobe neslobody ponúka internetová stránka www.svieckovamanifestacia.sk.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie