• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach sa ešte neskončilo, analytik priblížil vývoj cien

Zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach sa ešte neskončilo, analytik priblížil vývoj cien

Ako vyplýva z informácií zverejnených Štatistickým úradom SR, v sedemnástom týždni tohto roka sa medzitýždenne znížili ceny 95-oktánového týždňa o 0,019 eura na priemernú úroveň 1,562 eura za liter.

Zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach sa ešte neskončilo. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Cena 95- oktánového benzínu by sa mohla podľa neho viac priblížiť k 1 euru a 50 centom a cena nafty k 1 euru a 40 centom. Ak bude cena ropy pokračovať v poklese, je možné podľa Pánisa aj ponor pod tieto hladiny.

„Ústup cien ropy v kombinácii s kompresiou rafinančných marží by sa mal pretaviť v najbližšom období do ďalšieho extra zlacnenia benzínov aj nafty na našich čerpacích staniciach,“ uviedol pre agentúru SITA Pánis.

Ako vyplýva z informácií zverejnených Štatistickým úradom SR, v sedemnástom týždni tohto roka sa medzitýždenne znížili ceny 95-oktánového týždňa o 0,019 eura na priemernú úroveň 1,562 eura za liter.

Ceny 98-oktánového týždňa sa znížili taktiež o 0,019 eura na 1,759 eura za liter. Priemerná cena nafty bola v sledovanom týždni na úrovni 1,452 eura za liter, cena sa znížila o 0,020 eura.

Obavy zo spomalenia sa globálneho rastu

Cena ropy zaznamenáva od Veľkej noci výrazný pokles, ktorý sa zintenzívnil začiatkom mája. Počas troch týždňov stratilo čierne zlato necelých 15 percent, čo ho priviedlo na jednomesačné minimá, keď sa severomorská zmes brent obchodovala miestami pod 73 dolármi za barel. Texaský benchmark WTI sa dokonca ponoril na chvíľu hlbšie pod 70-dolárovú métu.

Za týmto vývojom je podľa Pánisa zvýšenie obáv zo spomalenia sa globálneho ekonomického rastu na čele so Spojenými štátmi, kde miestna ekonomika vysiela čoraz silnejšie signály decelerácie rastu s rizikom pádu do recesie.


„V USA sa začína viac prejavovať negatívny efekt dynamického zvyšovania úrokových sadzieb Fedom, ktoré je najprudšie od 80. rokov minulého storočia,“ myslí si Pánis.

Ekonomický rast v Európe stráca paru

Aj ekonomický rast v Európe podľa analytika stráca paru. „Navyše, ukazuje sa, že oživovanie sa čínskej ekonomiky je slabšie v porovnaní s očakávaniami, čo potvrdili najnovšie prieskumy nálady vo výrobnom sektore za apríl, ktoré avizujú dokonca kontrakciu,“ podotkol Pánis, podľa ktorého sa k zachmúrenému ekonomickému výhľadu pridáva opätovný stres okolo amerického bankového sektora po nedávnom zatvorení First Republic Bank.

Všetky tieto faktory vyvolávajú podľa Pánisa otázniky nad tempom rastu dopytu po rope v nasledujúcom období, ktoré zatienili aj oznámené zníženie ťažby kartelu OPEC plus od mája kumulatívne o 1,2 milióna barelov na dennej báze do konca roka.


„V skutku, na trhu možno okrem pádu cien ropy sledovať aj pokles rafinérskych marží, čo signalizuje určité vädnutie dopytu po palivách,“ konštatoval Pánis.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie