• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Život v slobode a mieri nesmie byť nikdy samozrejmosťou, zdôraznila prezidentka Čaputová (foto)

Život v slobode a mieri nesmie byť nikdy samozrejmosťou, zdôraznila prezidentka Čaputová (foto)

8.5.2021 (Webnoviny.sk) - Nikdy nesmie byť samozrejmosťou to, že žijeme v slobode a mieri. Pri príležitosti dnešného Dňa víťazstva nad fašizmom to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa zúčastnila na pietnom akte na Slavíne v Bratislave. Vďaku padlým v 2. svetovej vojne vyjadril svojou účasťou na Slavíne aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).

Vojnové generácie zachránili svet

Prezidentka ďalej priblížila, že vojnové generácie za cenu nesmiernych obetí a nepredstaviteľného utrpenia zachránili svet.

„Naši dedovia a staré mamy, pradedovia a ich rovesníci a rovesníčky v Rusku, na Ukrajine, v Rumunsku a ďalších krajinách, ktorí oslobodzovali naše dediny a mestá, rovnako ako generácia mužov a žien vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, v USA, Kanade a ostatných krajinách protihitlerovskej koalície, našli v sebe toľko sily, odvahy a odhodlania, že so zbraňou v ruke bojovali za spravodlivú a posvätnú vec. Za toto im nikdy nebudeme môcť byť dostatočne vďační. Česť ich pamiatke," uviedla prezidentka Čaputová na sociálnej sieti.

„Som presvedčený o tom, že národ, ktorý si nepamätá svoju históriu a nectí si ju, nemá budúcnosť. Musíme ju preto pripomínať aj mladým generáciám," doplnil šéf parlamentu.

76. výročie ukončenia 2. svetovej vojny

Európa si dnes pripomína 76. výročie ukončenia 2. svetovej vojny. V hlavnom veliteľstve sovietskych vojsk v nemeckom Karlshorste, predmestí Berlína, podpísali 8. mája 1945 dokument o bezpodmienečnej kapitulácii hitlerovského Nemecka. Druhá svetová vojna sa tak v Európe oficiálne skončila.

Atmosféra počas pietneho aktu kladenia vencov na Vojenskom pamätníku Slavín pri príležitosti 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Bratislava, 8. máj 2021.Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (v popredí druhá zľava) počas pietneho aktu kladenia vencov na Vojenskom pamätníku Slavín pri príležitosti 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Bratislava, 8. máj 2021.Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Zľava: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, minister dopravy a výstavby SR a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Andrej Doležal, ministerka kultúry SR Natália Milanová, minister vnútra SR Roman Mikulec a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas pietneho aktu kladenia vencov na Vojenskom pamätníku Slavín pri príležitosti 76. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Bratislava, 8. máj 2021.Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie