• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Získajte dotáciu na výmenu starých okien

Získajte dotáciu na výmenu starých okien

Začiatkom septembra bola spustená nová výzva programu Obnov dom.

12.9.2023 (SITA.sk) - Finančný príspevok od štátu vie žiadateľ použiť aj na výmenu okien.

Žiadosti o dotáciu možno predkladať od 9. októbra 2023. Dovtedy si treba pripraviť všetky potrebné doklady. Obnovte dom s INCON-om a využite ich ponúkanú pomoc. Výmenou starých okien za nové dokážete ušetriť stovky eur ročne.

Preplatenie nákladov na energetický certifikát pred obnovou

Jedným z dokladov, ktorý je povinnou súčasťou k žiadosti o dotáciu, je energetický certifikát alebo projektové energetické hodnotenie. Ide o posudok, ktorý určuje, do akej miery je dom energeticky hospodárny. Na základe zistení je následne zaradený do jednej z energetických tried A až G. Certifikát musí obsahovať posúdenie pôvodného, ako aj navrhovaného stavu vrátane percentuálneho výpočtu potenciálnych úspor primárnej energie. Spracovateľom osvedčenia musí byť odborne spôsobilá osoba pre tepelnú ochranu stavebných konštrukcií a budov evidovaná v registri oprávnených osôb. "Žiadateľom chceme obnovu domu zjednodušiť, preto bezplatne zrealizujeme obhliadku stavby vrátane spracovania podkladov pre vydanie energetického certifikátu a pomôžeme im s jeho vybavením. Zároveň preplatíme náklady na certifikát pôvodného stavu domu a žiadateľom poskytneme aj kontakt na overenú odborne spôsobilú osobu," vymenúva Ing. Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON. Bližšie informácie k téme obnovy domu a výmeny okien poskytne výrobca aj osobne v jeho pobočkách po celom Slovensku alebo v showroome.

Ako neprichádzať o teplo

Čím staršie okná v rodinnom dome máte, tým vyššie sú tepelné straty objektu. Staršie okná s dvojsklom už nespĺňajú súčasné štandardy energetickej náročnosti, pretože nemajú dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti, majú nevhodné zasklenie a častokrát aj zle tesnia. V rodinnom dome sa tak zbytočne stratí takmer polovica tepla. Výmena starých okien za nové sa preto oplatí. Súčasné moderné okná sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a navyše disponujú i vylepšeným spôsobom tesnenia. Ku kvalitným plastovým oknám patrí aj INCON Komfort EVO s rozšírenou stavebnou hĺbkou 82 mm. Má 6-komorový profil a o 25 % viac materiálu ako bežné plastové okno, preto sa nekrúti a nedá sa ľahko vypáčiť. Uzavretá rámová výstuha zvyšuje pevnosť rámov a hlbšie uloženie skla obmedzuje rosenie. Okno má aj stredové tesnenie a tri tesniace roviny, vďaka čomu poskytuje vynikajúcu tepelnú a akustickú izoláciu. Nezabudnite však na výber vhodnej montážnej firmy, pretože bez kvalitnej montáže nebudú ani tie najlepšie okná fungovať.

Až tretinové úspory energie za vykurovanie

Výmena okien prináša reálne úspory, čo si môžeme ukázať na konkrétnom príklade. Rodinný dom v Žilinskom kraji s rozlohou 180 m2 bol postavený v roku 2005 a majitelia sa vtedy rozhodli investovať do plastových okien s profilom 70 mm a dvojsklom. Okná im slúžili dobre, ale ich susedia začali postupne okná na domoch meniť. "Najskôr sme si hovorili, že ide o zbytočnú investíciu, ale keď nám potom ukázali ich vyúčtovanie za elektrinu a plyn, zmenili sme názor. Dnes sme za to radi, pretože vzhľadom na súčasnú situáciu máme náskok, stavebný aj finančný," hovorí majiteľ rodinného domu. V roku 2021 tak pristúpili k výmene okien. Zvolili si plastové okná INCON Komfort EVO s trojsklom, ktoré majú súčiniteľ prechodu tepla celým oknom Uw = od 0,71 W/m2K. Výmena okien sa majiteľom vyplatila, pretože zaznamenali až tretinové úspory energie za vykurovanie.

Viac o oknách INCON sa dočítate na www.incon.sk. Informácie o podmienkach novej výzvy sa dozviete na www.obnovdom.sk

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie