• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Zimná turistika je obľúbená, ale počasie na horách neradno podceňovať. V Tatrách treba rešpektovať aj sezónnu uzáveru

Zimná turistika je obľúbená, ale počasie na horách neradno podceňovať. V Tatrách treba rešpektovať aj sezónnu uzáveru

Turisti v Tatrách však majú aj počas zimných mesiacov možnosti na turistiku, dostupné sú viaceré lokality.

Rýchly nástup zimy, mínusové teploty a zľadovatené chodníky sú častou príčinou úrazov na horách. Upozorňuje na to Patrik Pajta z najväčšieho turistického klubu na Slovensku Hikemates.

Turisti by podľa jeho slov nemali podceňovať počasie na horách, a mali by sa vyhýbať lokalitám vo Vysokých Tatrách, v ktorých platí sezónna uzávera.

Zima je pre živočíchy náročná

Hoci je turistika na Slovensku obľúbená aj v zimných mesiacoch, vyžaduje si podľa Pajtu špecifickú výbavu vrátane teplého oblečenia či mačiek.

Kým v mestách je ešte stále teplota nad nulou, na horách už mrzne, na chodníkoch sa tvorí námraza a vo vyšších polohách sa vyskytuje aj sneh. Turisti by mali myslieť aj na skoré stmievanie a aj na nenáročnú túru vyraziť zavčasu.

Vo Vysokých Tatrách platí od 1. novembra do 14. júna v niektorých lokalitách sezónna uzávera. Uzavreté sú najmä štíty, sedlá či vyššie položené turistické chodníky.


„Sezónna uzávera nie je len o kamzičej ruji, jarnom vyhrabávaní sa svišťov či rodení mláďat. Pre všetky živočíchy je zima náročným obdobím s nedostatkom potravy a extrémnymi podmienkami. Zbytočný stres môže viesť ku strate energie a vysileniu, pre živočíchy je potom náročnejšie odolávať predátorom,“ vysvetlil Peter Spitzkopf, námestník riaditeľa Správy Tatranského národného parku.

Turisti majú viacero možností

Nedodržiavanie sezónnej uzávery podľa neho so sebou nesie i druhotné následky. „V prípade úrazu turistu a následnej záchrany vrtuľníkom, môžu byť živočíchy okrem hluku vystavené aj iným rušivým a stresujúcim faktorom, ktoré si záchranná akcia vynúti. Uzávera tiež chráni flóru, teda rastliny a pôdny kryt, ktoré sú na jar pri topení snehu najcitlivejšie na zašliapavanie,“ dodal.


Turisti v Tatrách však majú aj počas zimných mesiacov možnosti na turistiku, dostupné sú viaceré lokality.


,,Všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám, s výnimkou Chaty pod Rysmi, sú dostupné celoročne, medzi nimi aj chodník na Téryho chatu, Skalnatú chatu, Chatu na Prednom Solisku, Zbojnícku chatu, Chatu pri Zelenom plese a mnohé ďalšie,“ vymenoval Pajta.

Vysokohorské turistické trasy v Tatrách sú už pre sezónnu uzáveru neprístupné, opäť ich otvoria v polovici júna

Vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku (TANAP) platí opäť sezónna uzávera. Viaceré vysokohorské turistické trasy vrátane štítov a prechodov cez sedlá sú tak až do polovice júna budúceho roka zatvorené.

Otvorené ale ostávajú chodníky po vysokohorské chaty, s výnimkou toho, ktorý vedie k Chate pod Rysmi. Upozornila na to na svojej internetovej stránke Správa TANAPu.

Obdobie uzávery má tatranskej prírode poskytnúť priestor na ľudskou prítomnosťou nerušenú regeneráciu a prípravu na zimné obdobie.

Uzávera a jej časová platnosť je vyznačená v teréne na tabuliach. Všetky turistické chodníky budú návštevníkom opäť k dispozícii od 15. júna.

Ignorovanie výstrah, nevhodná obuv či precenenie svojich síl. Turisti by nemali hory podceňovať, pripomínajú záchranári

Značná časť výjazdov bola k ľuďom, ktorí podcenili výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu, Horskej záchrannej služby (HZS) a tiež svoju kondíciu a vybavenie. Informovalo o tom na sociálnej sieti Ministerstvo vnútra SR.

Bezpečnosť na prvom mieste

Riaditeľ HZS Marek Biskupič pripomenul, že ľudia by nemali hory podceňovať. „Úrazy sa nestávajú iba v obťažných horských úsekoch, ale aj na bežných turistických trasách, ako napríklad Vodopády Studeného potoka, lesné cesty a turistické chodníky. Treba byť neustále obozretný a myslieť v prvom rade na svoju bezpečnosť,“ upozornil.


Pred samotnou túrou je podľa HZS vždy potrebné si ako prvé zistiť aktuálne počasie, v mesiaci október aj stupeň lavínového nebezpečenstva v lokalite, kam sa človek chystá.

Veľa úrazov spôsobuje obuv

„Ak sa niekto začína pohybovať na horách, mal by zvyšovať náročnosť túry postupne a byť adekvátne vybavený na daný terén. Opakovane pomáhame turistom, ktorí boli nevhodne obutí. Obuv spôsobuje veľkú časť úrazov. Je to hazard s vlastným zdravím,“ zdôraznil riaditeľ HZS.


V prípade pádu, úrazu či zablúdenia podľa HZS lokalizácia zvyšuje šancu na záchranu človeka. Turistom, ktorí sa chystajú do hôr, preto odporúča nainštalovať si jej aplikáciu a mať uložené telefónne čísla na tiesňovú linku alebo telefónne čísla na operačné strediská HZS v závislosti od lokality.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie