• Dnes je: Pondelok 20. mája 2024 meniny má Bernard

Zimná sezóna vo Vysokých Tatrách sa skončila, sezónna uzávera však ešte nie

Zimná sezóna vo Vysokých Tatrách sa skončila, sezónna uzávera však ešte nie

Ak by sa zvýšila pokora a ľudia by sa správali kľudnejšie, pomalšie a skromnejšie, nemuselo by dochádzať k takým veľkým počtom nehôd

Hoci sa zimná sezóna vo Vysokých Tatrách skončila, viaceré vysokohorské turistické trasy, vrátane štítov a priechodov cez sedlá, sú ešte uzatvorené. Sezónna uzávera vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku (TANAP) platí do 31. mája.

Snehové polia

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Martin Matúšek v tejto súvislosti upozornil na riziká počas turistiky, aké predstavujú snehové polia. Pre sezónnu uzáveru sú chodníky zatiaľ otvorené iba po vysokohorské chaty, s výnimkou Chaty pod Rysmi.

„Od asi 1 600 metrov nad morom sú stále veľké snehové polia, ktoré sú ráno tvrdé, cez deň to však zmäkne. Podmienky sú teda zatiaľ kombinované a vyžadujú si aj lepšiu obuv a lepšie schopnosti,“ uviedol pre agentúru SITA Matúšek. V nižších polohách a v iných horstvách Slovenska je sneh podľa jeho slov roztopený a jarná turistika naplno rozbehnutá.

Preceňovanie schopností

V súvislosti s turistikou aj počas tohto obdobia riaditeľ HZS radí sledovať pred túrou predpoveď počasia i podmienky.


„Dôležité je prispôsobiť túru schopnostiam, počasiu a podmienkam v teréne,“ dodal. Ešte počas minulotýždňovej bilancie zimnej sezóny v horách poukázal na faktory, ktoré často vedú v lepšom prípade k úrazom a zraneniam.

„Stále je to preceňovanie svojich schopností a podceňovanie prírody a iných zákonitostí. Ak by sa zvýšila pokora a ľudia by sa správali kľudnejšie, pomalšie a skromnejšie, nemuselo by dochádzať k takým veľkým počtom nehôd,“ skonštatoval.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 20. máj 2024

horoskopy na dnes pondelok 20 maj 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nadišiel čas, aby ste splnili sľuby, ktoré sa od vás očakávajú. Ak budete ich splnenie odďaľovať, prestanú vás brať vážne. To by vás iste veľmi mrzelo. Naplno sa vo veci angažujte.

Býk 21.4. - 21.5.

Váš zmysel pre povinnosť vás núti k plnému nasadeniu. Podriaďte vaše záujmy len existenčnej nutnosti. Nenechajte sa strhnúť k nepremysleným činom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Rozhýbte sa, mali by ste riešiť nejakú chúlostivú otázku. Poobede sa vo vašej blízkosti objaví osoba, ktorá vás neobyčajne priťahuje.

Rak 22.6. - 22.7.

Tak ľahko, ako by ste si to predstavovali, to predsa len zatiaľ nepôjde. Nejaký čas budete musieť ešte vydržať nápor útokov, ktoré sa budú na vás valiť z rôznych strán.
Všetky Horoskopy pre Pondelok 20. máj 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie