• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

Žilinka zrušil obvinenie voči sudcovi Kolcunovi, čiastočne vyhovel aj sťažnostiam Urbancovej

Žilinka zrušil obvinenie voči sudcovi Kolcunovi, čiastočne vyhovel aj sťažnostiam Urbancovej

Generálny prokurátor rozhodol o sťažnostiach piatich sudcov v rámci akcie Víchrica.

3.3.2021 (Webnoviny.sk) - Generálny prokurátor Maroš Žilinka v celom rozsahu zrušil vznesenie obvinenia voči sudcovi Najvyššieho súdu SR (NS SR) Jozefovi Kolcunovi, stíhanému v dvoch bodoch za pokračovací zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom.

Dôvodom zrušenia obvinenia, založeného na jedinom dôkaze – nekonkrétnej výpovedi kajúcnika Vladimíra S., bola podľa Žilinku úplná abstraktnosť stíhaných skutkov. V tlačovej správe o tom informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Konštrukcia skutkov bola neurčitá

Podľa generálnej prokuratúry bola konštrukcia skutkov opísaných v uznesení o vznesení obvinenia tak neurčitá, že obvinenému neumožňovala využiť jeho právo na obhajobu, pretože nevedel, voči čomu sa má vlastne brániť.

Ako ďalej uviedli, opis skutkov bez špecifikácie súdnej veci (jej označenia bez jediného dôkazu, ktorý by také skutkové zistenie potvrdzoval), v súvislosti s ktorým malo dôjsť k ponuke úplatku, ale aj miesta či času spáchania skutku, mal za následok porušenie zákonnej podmienky opisu skutku tak, aby nemohol byť zamenený s iným skutkom.

Čiastočne vyhovel sťažnostiam

Z rovnakých dôvodov generálny prokurátor čiastočne vyhovel aj sťažnostiam bývalej podpredsedníčky NS SR Jarmily Urbancovej a zrušil vznesenie obvinenia v jednom bode pre zločin prijímania úplatku, ako aj sudkyni Okresného súdu Bratislava I Kataríne B. a zrušil obvinenie v jednom bode pre zločin zasahovania do nezávislosti súdu.

„Vo zvyšnej časti boli sťažnosti obvinenej JUDr. J. U. pre zločin prijímania úplatku v súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa formou účastníctva a obvinenej JUDr. K. B. pre zločin zasahovania do nezávislosti súdu, ako nedôvodné zamietnuté,“ podotkol Skladan.

Spravodlivosť nemôže byť založená na nepráve

Generálny prokurátor Slovenskej republiky napokon v celom rozsahu zamietol ako nedôvodné sťažnosti obvineného Davida L., stíhaného pre zločin zasahovania do nezávislosti súdu a pre zločin prijímania úplatku, ako aj obvinenej sudkyne Otílie D., stíhanej pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

„Na margo zrušených obvinení treba zdôrazniť, že len právne perfektné a dostatočne konkrétne uznesenie o vznesení obvinenia, majúce oporu v dôkazoch, umožňujúce plné uplatnenie práva obvineného na obhajobu, môže vytvoriť procesný predpoklad pre vykonávanie úkonov právne významným spôsobom. Právo a spravodlivosť totiž nemôžu byť založené na nepráve,“ konštatoval Žilinka, ktorý rozhodol 1. marca o sťažnostiach piatich sudcov proti uzneseniu prokurátorky Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) o vznesení obvinenia z 27. októbra v rámci akcie Víchrica.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie