• Dnes je: Štvrtok 29. júla 2021 meniny má Marta

Žilinka znova nariadil trestné stíhanie Trnku pre kauzu Glance House

Žilinka znova nariadil trestné stíhanie Trnku pre kauzu Glance House

Trnka v roku 2012 súhlasil s prevodom bytového domu Glance House, hoci nehnuteľnosti boli zaistené prokurátorom v trestnom konaní.

12.2.2021 (Webnoviny.sk) - Generálny prokurátor Maroš Žilinka nariadil, aby sa v kauze známej ako Glance House opätovne viedlo trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Ako ďalej informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, urobil tak po preskúmaní trestnej veci, ktorej predmetom bolo konanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Rozhodnutie nezodpovedalo dôkazom

Ten v máji 2012 súhlasil s prevodom bytového domu Glance House v Bernolákove na londýnsku schránkovú spoločnosť CDI, hoci nehnuteľnosti boli zaistené prokurátorom v trestnom konaní v pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a bolo zakázané s nimi nakladať.

Žilinka podľa hovorkyne po preskúmaní veci „dospel k záveru, že rozhodnutie o postúpení veci na prejednanie skutku v disciplinárnom konaní, vydané 17. júla 2013 v pôvodne vedenom trestnom stíhaní, nezodpovedalo obstaraným dôkazom, a teda nebolo v súlade so zákonom".

Rozhodnutie dvakrát zrušili

Bytovku Glance House v Bernolákove zablokovala špeciálna prokuratúra v roku 2010 po sporoch spoločníkov, ktorí ju stavali. Zo zámeru podvodne získať bytovku potom obvinili developera Róberta Číža. V roku 2012 bytovku na základe listu Dobroslava Trnku previedli pod firmu spájanú s podnikateľom Marianom Kočnerom.

Ten bol údajne blízky protistrane v spore s Róbertom Čížom, teda Jane Š. V decembri 2016 súd vyhlásil na bytovku konkurz. Dobroslav T. bol pre svoj postup v kauze disciplinárne stíhaný a zbavený funkcie prokurátora. Súdy však dvakrát rozhodnutie zrušili. Číža v roku 2018 nakoniec oslobodili spod obžaloby pre podvod.

Viac k téme: kauza Glance house, trestné stíhanie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie