• Dnes je: Nedeľa 24. októbra 2021 meniny má Kvetoslava

Žilinka predstavil svoje priority, medzi nimi je aj plne funkčná Európska prokuratúra na Slovensku

Žilinka predstavil svoje priority, medzi nimi je aj plne funkčná Európska prokuratúra na Slovensku

Hlavným cieľom Európskej prokuratury má byť zvýšenie úrovne ochrany finančných záujmov EÚ v členských štátoch.

4.1.2021 (Webnoviny.sk) - Jednou z priorít Generálnej prokuratúry SR na rok 2021 je aj príprava a podpora plnohodnotnej činnosti Európskej prokuratúry v SR. Ako ďalej v tlačovej správe informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, vyplynulo to zo stretnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku a európskeho prokurátora za SR Juraja Novockého.

Na spoločnom stretnutí podľa hovorkyne prebrali aktuálny stav personálneho, materiálno-technického a priestorového zabezpečenia podpory pre začatie činnosti Európskej prokuratúry (EP) na Slovensku.

Generálna prokuratúra bola súčinná

„Spoločne konštatovali, že GP SR doposiaľ poskytla všetku potrebnú súčinnosť nevyhnutnú pre splnenie záväzku SR vo vzťahu k začatiu fungovania EP na území SR. O tejto skutočnosti svedčí aj fakt, že SR je jednou z prvých členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorá má vymenovaných všetkých delegovaných európskych prokurátorov,“ povedala hovorkyňa.

Doplnila, že Žilinka a Novocký zároveň otvorili prvé stretnutie pracovnej skupiny na vytvorenie vnútrorezortného predpisu generálneho prokurátora o postupe prokurátorov vo veciach, v ktorých je daná príslušnosť EP.

Zvýšenie ochrany finančných záujmov

Hlavným cieľom EP má byť zvýšenie úrovne ochrany finančných záujmov EÚ v členských štátoch. Európski delegovaní prokurátori, ktorí konajú v mene EP vo svojich členských štátoch, majú mať rovnaké právomoci ako vnútroštátni prokurátori, pokiaľ ide o vyšetrovanie, trestné stíhanie a podanie obžaloby na súd.

Vedúcim orgánom EP bude 22 členné kolégium na čele s hlavnou európskou prokurátorkou Laurou Codruţovou Kövesiovou.

Viac k téme: Európska prokuratúra

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie