• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Žilinka obhajuje rozhodnutie prokuratúry zrušiť obvinenia voči Pčolinskému a Haščákovi

Žilinka obhajuje rozhodnutie prokuratúry zrušiť obvinenia voči Pčolinskému a Haščákovi

Paragraf 363, na základe ktorého boli zrušené obvinenia v medializovaných kauzách, je podľa Maroša Žilinku jediný nástroj nápravy, ktorý má generálny prokurátor k dispozícii.

2.9.2021 (Webnoviny.sk) - Svoje rozhodnutia v medializovaných kauzách Generálna prokuratúra SR riadne odôvodnila. Na tlačovej besede to uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Systém "piatich párov očí"

Ako uviedol, rozhodnutia v utorok 31. augusta veľmi jasným spôsobom odkomunikovali verejnosti.

„Uviedli sme spôsob, ako sme rozhodli, ako aj základné dôvody," povedal Žilinka s tým, že uznesenia sú v anonymizovanej forme zverejnené aj na internetovej stránke generálnej prokuratúry.

Zároveň zdôraznil, že v trestných veciach sa na prokuratúre rozhoduje takzvaným systémom „piatich párov očí", ktorý pozostáva z referenta, vedúceho oddelenia, riaditeľa odboru, námestníka generálneho prokurátora a generálneho prokurátora.

Jediný nástroj nápravy

Paragraf 363, na základe ktorého boli zrušené obvinenia v medializovaných kauzách, je podľa Žilinku jediný nástroj nápravy, ktorý má generálny prokurátor k dispozícii. Využíva sa podľa neho v prípadoch, keď v trestných konaniach došlo k zásadným pochybeniam, ktoré nie je možné reparovať.

Generálna prokurátora SR zrušila vznesenie obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež obe obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Využila pri tom paragraf 363 Trestného poriadku. Podľa neho „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon".

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie