• Dnes je: Pondelok 04. marca 2024 meniny má Kazimír

Žilinka hazarduje s ľudskými právami a legitimizuje šírenie nenávisti, na generálneho prokurátora sa valí kritika z každej strany

Žilinka hazarduje s ľudskými právami a legitimizuje šírenie nenávisti, na generálneho prokurátora sa valí kritika z každej strany

Stredisko tak reagovalo na rozhodnutie prokuratúry nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS.

10.8.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyjadrilo znepokojenie a nesúhlas s rozhodnutím Generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

V svojom stanovisku podľa nich ukladá súhlas extrémistickým skupinám sa slobodne združovať nad potrebu ochrany základných práv a osôb všetkých ľudí. V tlačovej správe o tom informoval tím SNSĽP.

Žilinkove výhovorky

Stredisko si myslí, že generálna prokuratúra legitimizuje nenávistné ideológie, keďže nepodala návrh na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

„Argumentácia o nedostatočnom politickom výtlaku, aktuálnych volebných preferenciách či koaličnom potenciáli ĽSNS je nielen v rozpore s názormi expertov, ale v zdravej demokratickej spoločnosti by mala byť aj úplne irelevantná," upozorňuje SNSĽP.


Doplnilo, že prítomnosť takýchto hnutí v parlamente prispieva k radikalizácii debát v spoločnosti a je manifestáciou ich politickej relevancie.

Strana bezpochyby šíri nenávisť

Stredisko vyjadrilo prekvapenie, že Generálny prokurátor sa nechal obalamutiť zjemnenou rétorikou ĽSNS. „Viaceré verejné vyhlásenia a trestné stíhania jej členov vrhajú tieň pochybnosti na toto tvrdenie. Pri pravicovo extrémistických stranách nestačí posudzovať len explicitné ohrozenie demokracie, ale podprahové spochybňovanie jej základných princípov," dodalo SNSĽP. Stredisko je presvedčené, že strana šíri nenávistné prejavy proti menšinám a spochybňuje princípy rovnosti.

„Ceníme si záujem Generálneho prokurátora vo veci ochrany práva slobodne sa združovať, no pripomíname, že aj toto právo môže a má byť obmedzené pre potreby ochrany demokratického zriadenia. Akákoľvek ďalšia legitimizácia nenávistných hnutí predstavuje ohrozenie ľudských práv," tvrdí riaditeľka strediska Silvia Porubänová.


Doplnila, že v liberálnej demokracii by spomínané hnutia rozhodne nemali mať taký priestor, aký im je poskytnutý v súčasnosti. Porubänová je presvedčená, že myšlienky nenávisti musíme vytlačiť na okraj spoločenskej debaty.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 3. marec 2024

horoskopy na dnes nedelu 3 marec 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 3. marec 2024

Baran 21.3. - 20.4.

V úlohe, ktorú chcete dnes vyriešiť, potrebujete mať úplne jasno. Dajte si veci vysvetliť. Dávajte si pozor na cestách a pri športovaní.

Býk 21.4. - 21.5.

Deň ako stvorený na investíciu väčšej sumy peňazí. Ak budete mať možnosť uzavrieť zmluvy alebo dostanete prísľuby súvisiace s financiami, neváhajte!

Blíženci 22.5. - 21.6.

Získali ste povesť, že si viete pomôcť v každej situácii. V hre sa dobre vyznáte, aj v tlačenici. Kto sa na vás dnes obráti, nebude sklamaný, pomoc iste neodmietnete.

Rak 22.6. - 22.7.

Dávajte si pozor na hospodárenie s peniazmi! Najmä dnes vaše nároky vysoko prevýšia vaše finančné možnosti. Čítajte inzeráty, mohli by ste niečo získať.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 3. marec 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie