• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Žilinka hazarduje s ľudskými právami a legitimizuje šírenie nenávisti, na generálneho prokurátora sa valí kritika z každej strany

Žilinka hazarduje s ľudskými právami a legitimizuje šírenie nenávisti, na generálneho prokurátora sa valí kritika z každej strany

Stredisko tak reagovalo na rozhodnutie prokuratúry nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS.

10.8.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyjadrilo znepokojenie a nesúhlas s rozhodnutím Generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

V svojom stanovisku podľa nich ukladá súhlas extrémistickým skupinám sa slobodne združovať nad potrebu ochrany základných práv a osôb všetkých ľudí. V tlačovej správe o tom informoval tím SNSĽP.

Žilinkove výhovorky

Stredisko si myslí, že generálna prokuratúra legitimizuje nenávistné ideológie, keďže nepodala návrh na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

„Argumentácia o nedostatočnom politickom výtlaku, aktuálnych volebných preferenciách či koaličnom potenciáli ĽSNS je nielen v rozpore s názormi expertov, ale v zdravej demokratickej spoločnosti by mala byť aj úplne irelevantná," upozorňuje SNSĽP.


Doplnilo, že prítomnosť takýchto hnutí v parlamente prispieva k radikalizácii debát v spoločnosti a je manifestáciou ich politickej relevancie.

Strana bezpochyby šíri nenávisť

Stredisko vyjadrilo prekvapenie, že Generálny prokurátor sa nechal obalamutiť zjemnenou rétorikou ĽSNS. „Viaceré verejné vyhlásenia a trestné stíhania jej členov vrhajú tieň pochybnosti na toto tvrdenie. Pri pravicovo extrémistických stranách nestačí posudzovať len explicitné ohrozenie demokracie, ale podprahové spochybňovanie jej základných princípov," dodalo SNSĽP. Stredisko je presvedčené, že strana šíri nenávistné prejavy proti menšinám a spochybňuje princípy rovnosti.

„Ceníme si záujem Generálneho prokurátora vo veci ochrany práva slobodne sa združovať, no pripomíname, že aj toto právo môže a má byť obmedzené pre potreby ochrany demokratického zriadenia. Akákoľvek ďalšia legitimizácia nenávistných hnutí predstavuje ohrozenie ľudských práv," tvrdí riaditeľka strediska Silvia Porubänová.


Doplnila, že v liberálnej demokracii by spomínané hnutia rozhodne nemali mať taký priestor, aký im je poskytnutý v súčasnosti. Porubänová je presvedčená, že myšlienky nenávisti musíme vytlačiť na okraj spoločenskej debaty.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie