• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Žilinka hazarduje s ľudskými právami a legitimizuje šírenie nenávisti, na generálneho prokurátora sa valí kritika z každej strany

Žilinka hazarduje s ľudskými právami a legitimizuje šírenie nenávisti, na generálneho prokurátora sa valí kritika z každej strany

Stredisko tak reagovalo na rozhodnutie prokuratúry nepodať návrh na rozpustenie ĽSNS.

10.8.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyjadrilo znepokojenie a nesúhlas s rozhodnutím Generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

V svojom stanovisku podľa nich ukladá súhlas extrémistickým skupinám sa slobodne združovať nad potrebu ochrany základných práv a osôb všetkých ľudí. V tlačovej správe o tom informoval tím SNSĽP.

Žilinkove výhovorky

Stredisko si myslí, že generálna prokuratúra legitimizuje nenávistné ideológie, keďže nepodala návrh na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

„Argumentácia o nedostatočnom politickom výtlaku, aktuálnych volebných preferenciách či koaličnom potenciáli ĽSNS je nielen v rozpore s názormi expertov, ale v zdravej demokratickej spoločnosti by mala byť aj úplne irelevantná," upozorňuje SNSĽP.


Doplnilo, že prítomnosť takýchto hnutí v parlamente prispieva k radikalizácii debát v spoločnosti a je manifestáciou ich politickej relevancie.

Strana bezpochyby šíri nenávisť

Stredisko vyjadrilo prekvapenie, že Generálny prokurátor sa nechal obalamutiť zjemnenou rétorikou ĽSNS. „Viaceré verejné vyhlásenia a trestné stíhania jej členov vrhajú tieň pochybnosti na toto tvrdenie. Pri pravicovo extrémistických stranách nestačí posudzovať len explicitné ohrozenie demokracie, ale podprahové spochybňovanie jej základných princípov," dodalo SNSĽP. Stredisko je presvedčené, že strana šíri nenávistné prejavy proti menšinám a spochybňuje princípy rovnosti.

„Ceníme si záujem Generálneho prokurátora vo veci ochrany práva slobodne sa združovať, no pripomíname, že aj toto právo môže a má byť obmedzené pre potreby ochrany demokratického zriadenia. Akákoľvek ďalšia legitimizácia nenávistných hnutí predstavuje ohrozenie ľudských práv," tvrdí riaditeľka strediska Silvia Porubänová.


Doplnila, že v liberálnej demokracii by spomínané hnutia rozhodne nemali mať taký priestor, aký im je poskytnutý v súčasnosti. Porubänová je presvedčená, že myšlienky nenávisti musíme vytlačiť na okraj spoločenskej debaty.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo stovky mŕtvych, ich počet ešte porastie (video+foto)

silne zemetrasenie v turecku a syrii si vyziadalo stovky mrtvych ich pocet este porastie video foto

6.2.2023 (Webnoviny.sk) - V dôsledku silného zemetrasenia v Turecku a Sýrii, ktoré v pondelok skoro ráno zasiahlo región a rúcalo budovy na oboch stranách hranice, zahynulo najmenej 360 ľudí. Očakáva sa, že počet obetí ešte porastie.

Otrasy bolo cítiť aj v Káhire

Otrasy s magnitúdom 7,8, ktoré bolo cítiť aj v Libanone či egyptskej Káhire, mali epicentrum severne od tureckého mesta Gaziantep, zhruba 90 kilometrov od hranice so Sýriou.

Geologická služba Spojených štátov (USGS) uvádza, že vychádzali z hĺbky 18 kilometrov. Po zemetrasení nasledovalo podľa tureckých úradov najmenej 20 ďalších otrasov, pričom najsilnejší z nich mal magnitúdo 6,6.

Pátranie v troskách budov

Zemetrasenie v Turecku viedlo k úmrtiu najmenej 76 ľudí v siedmich provinciách, uviedol tamojší úrad pre zvládanie katastrof a núdzových situácií. Podľa jeho informácií je tiež 440 ľudí zranených.

V Sýrii na vládou kontrolovaných územiach je podľa štátnych médií 237 mŕtvych a viac ako 630 zranených. Z povstalcami kontrolovaných území hlásia najmenej 47 mŕtvych. Záchranári v oboch krajinách naliehavo pátrajú po ľuďoch v troskách budov.

Otrasy rúcali domy vo viacerých mestách od sýrskeho Aleppa a Hamá po turecký Diyarbakir viac ako 330 kilometrov na severovýchod.


Počasie