• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Židovská obec na Slovensku ocenila dobrodinca

Židovská obec na Slovensku ocenila dobrodinca

Eugen Bárkány bol priekopníkom v oblasti ochrany židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Založil prvé slovenské židovské múzeum v Prešove, ktoré zaniklo počas druhej svetovej vojny.

10.5.2023 (SITA.sk) - Jeho hlavnými organizátoromi boli Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku (ÚZZO) a dirigent Jack Martin Handler. Pod jeho dirigentskou taktovkou podal Bruno Walter Symphony Orchestra fenomenálny výkon. Diváci ho odmenili dlhotrvajúcim potleskom.

V rámci koncertu udelil predseda ÚZZO Richard Duda Cenu Eugena Bárkánya podnikateľovi a filantropovi Milanovi Fiľovi za dlhoročnú pomoc a podporu pri obnove židovských pamiatok na Slovensku.

Eugen Bárkány bol priekopníkom v oblasti ochrany židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Založil prvé slovenské židovské múzeum v Prešove, ktoré zaniklo počas druhej svetovej vojny. Po vojne vytvoril v Bratislave druhú zbierku, ktorá je základom bratislavského Židovského komunitného múzea. Po celom Slovensku neúnavne dokumentoval židovské pamiatky, opustené synagógy a cintoríny.

S myšlienkou udeľovania ceny Eugena Bárkánya prišla pred rokmi slovenská židovská komunita. Laureátov vyberá komisia, ktorú menuje Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku. Je prejavom vďaky jednotlivcom a organizáciám mimo židovskej komunity za ich prínos k ochrane židovského kultúrneho dedičstva.

"Dôsledky genocídy židovského obyvateľstva počas 2. svetovej vojny pociťujeme dodnes. Dnes sa k judaizmu alebo k židovskému etnickému pôvodu hlási len 2000 občanov Slovenska. Na jeho území je však viac ako 800 židovských cintorínov. Čo cintorín, to zaniknutá komunita. Bez pomoci dobrodincov by sa malá žijúca židovská komunita nedokázala o ne postarať," uviedol Richard Duda.

Situáciu vníma aj prezident holdingu ECO – INVESTMENT a.s. a filantrop Milan Fiľo: "Židia v minulosti pozitívne ovplyvnili územie dnešného Slovenska. Rozvíjali priemysel, kúpeľníctvo, vedu, techniku, školstvo a úroveň vzdelanosti. O to smutnejšie je uvedomiť si, že táto komunita skončila svoju pozemskú púť predčasne, v plynových komorách a mimo miest, ktoré im boli srdcu blízke. Nespočinuli tam, kde si to želali a dnes nemajú meno napísané na náhrobnom kameni. Preto je nesmierne dôležité uchovať ich pamiatku na miestach, kde žili, tvorili hodnoty a prežívali bežné radosti a starosti každodenného života. Preto som rád, že sa v Ružomberku a Dolnom Kubíne podarilo postaviť dôstojný pamätník napĺňajúci jednu zo zásad judaizmu – zachovať meno zosnulého na jeho večnú pamiatku,"

Len za minulý rok poskytol pán Fiľo takmer 100 000 EUR. Vďaka jeho príspevku vznikli dôstojné pamätníky na zrekonštruovaných cintorínoch v Dolnom Kubíne, Ružomberku a Brezne.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie