• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Žiadosť o dotáciu na nájomné si zatiaľ podalo zhruba tritisícdvesto podnikateľov

Žiadosť o dotáciu na nájomné si zatiaľ podalo zhruba tritisícdvesto podnikateľov

Dotáciu na nájomné môžu získať podnikatelia, ktorí pre koronakrízu mali zatvorené prevádzky alebo významne obmedzili svoju činnosť.

11.7.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo hospodárstva SR prijalo k piatku približne 3 200 žiadostí o dotácie na nájomné. Ako ďalej agentúru SITA informoval rezort, finančné prostriedky sa snaží vyplácať priebežne. "Doteraz bolo vyplatených približne 360-tisíc eur," dodalo ministerstvo. Systém podľa rezortu zatiaľ funguje spoľahlivo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Aktuálne už o dotácie môžu žiadať podnikatelia z celého Slovenska, bez ohľadu na to, z ktorého kraja pochádzajú. Ministerstvo pred spustením celého mechanizmu podpory odhadovalo, že dostane celkovo 70 až 100-tis. žiadostí a vyplatí okolo 200 mil. eur.

Systém postavený na dohode

Dotáciu na nájomné môžu získať podnikatelia, ktorí pre koronakrízu mali zatvorené prevádzky alebo významne obmedzili svoju činnosť. Systém je postavený na dobrovoľnosti, na dohode prenajímateľa a nájomcu.

Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 % nájomného.

Ak sa prenajímateľ a nájomca dohodnú na nižšej zľave, nájomca bude mať možnosť zaplatiť zostávajúce nájomné v rovnako vysokých mesačných splátkach do 48 mesiacov.

Žiadosť cez Slovensko.sk

Žiadosť je potrebné podať do konca novembra elektronicky. O dotáciu žiada prenajímateľ cez Ústredný portál verejnej správy - Slovensko.sk.

Vo formulári vyplní potrebné dáta, ktoré si dopredu dohodol s nájomcom, a vyplnený formulár sprístupní nájomcovi prostredníctvom elektronickej schránky. Ten má 48 hodín na to, aby dáta overil a dodal na žiadosť elektronický podpis.

Následne zašle formulár späť prenajímateľovi, ktorý ho tiež elektronicky podpíše. Až potom putuje žiadosť na ministerstvo a do systému na spracovanie.

Viac k téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Počasie