• Dnes je: Pondelok 18. októbra 2021 meniny má Lukáš

Žiaci zo základných škôl po celom Slovensku budú mať Čerstvé hlavičky

Žiaci zo základných škôl po celom Slovensku budú mať Čerstvé hlavičky

Pravidelnú nádielku čerstvého ovocia alebo zeleniny pre svojich žiakov každý týždeň získa v budúcom školskom roku 70 slovenských základných škôl vďaka Kauflandu a jeho projektu Čerstvé hlavičky.

25.6.2021 (Webnoviny.sk) - Do tretieho ročníka projektu Čerstvé hlavičky, ktorý motivuje žiakov k zdravej výžive a pravidelnej konzumácii ovocia a zeleniny, sa zapojilo 258 základných škôl naprieč celým Slovenskom. Hlasovanie sa skončilo, hlasy sú zrátané a zoznam základných škôl, ktoré budú dostávať pre všetkých svojich žiakov pravidelné dávky vitamínov z partnerských predajní Kauflandu počas celého školského roka 2021/2022, je známy. Celkovo sa odovzdal rekordný počet 623 530 hlasov.

MANGO, HRUŠKY, AJ KAROTKA A UHORKY

"Teší nás, že projekt Čerstvé hlavičky si získal medzi základnými školami popularitu a prispeje tak k správnym stravovacím návykom detí. Sme radi, že každá naša predajňa bude mať svoju partnerskú základnú školu a že sa postaráme o zdravú desiatu z čerstvého ovocia a zeleniny pre tisíce školákov po celkom Slovensku," hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovensko.

Ponuka čerstvého ovocia a zeleniny z reťazca pre školákov je naozaj veľmi pestrá. V tomto školskom roku si pochutnali napríklad na banánoch, jablkách, mandarínkach, pomarančoch, hrozne, hruškách, kivi, reďkovkách, paradajkách, ale aj na sladkej karotke či šalátových uhorkách. A pretože dobré príklady vždy priťahujú, mnohé deti spoločne so spolužiakmi ochutnali aj plody, nad ktorými by doma krútili nosom.

Za zmienku stojí, že hoci bola situácia kvôli pandémii v tomto školskom roku pre školákov i školy mimoriadne náročná a nepredvídateľná, napriek tomu Kaufland poskytoval čerstvé ovocie a zeleninu žiakom, ktorí sedeli v školských laviciach.

ČO NA TO ODBORNÍČKA NA VÝŽIVU

Prečo je dôležité, aby v jedálnom lístku školákov nechýbalo ovocie ani zelenina? A prečo deti často dávajú prednosť ovociu pred zeleninou? Správnu odpoveď na tieto otázky pozná odborníčka na výživu MUDr. Katarína Babinská:"Ovocie je sladšie a táto chuť je pre dieťa prirodzene lákavejšia. Ovocie síce môže čiastočne nahradiť zeleninu, nie je však správne, ak čerstvá zelenina vo výžive dieťaťa úplne chýba. V porovnaní s ovocím je väčšina zeleniny lepším zdrojom vápnika, železa a kyseliny listovej. Ovocie obsahuje viac cukru a dodáva detskému organizmu viac kalórií než zelenina. Naopak, zelenina patrí medzi nízkokalorické a nízkotučné potraviny, čo je výhoda najmä pre deti, ktoré sú sedavé a majú sklon priberať. Pri správnom stravovaní budú mať vaše deti zdravé trávenie, energiu potrebnú na hranie, budú schopné lepšie sa sústrediť a budú tiež lepšie spať." Pre úplnosť dodajme, že malí školáci by mali denne zjesť porciu približne 250 g a tínedžeri 400 g, pričom polovicu by malo tvoriť ovocie a polovicu zelenina.

Zoznam víťazných škôl, ktoré získajú v budúcom školskom roku pravidelnú dodávku vitamínov z partnerských predajní Kauflandu, nájdete na stránke www.cerstvehlavicky.sk.

ABY DETI V ŠKOLÁCH JEDLI EŠTE ZDRAVŠIE

Spojenie zdravia detí a podpory zdravej výživy v školách priviedlo Kaufland k spolupráci so Skutočne zdravou školou. Tá ponúka komplexný program kvalitného a udržateľného stravovania a neformálneho vzdelávania o jedle a výžive pre materské, základné a stredné školy. Cieľom programu je prispieť k zdravšiemu stravovaniu v slovenských škôlkach a školách a zároveň dostať čerstvé a kvalitné produkty od domácich pestovateľov do školských jedální. K jeho realizácii chce svojím dielom prispieť aj obchodný reťazec, pre ktorý práve podpora zdravej výživy patrí k významným prioritám.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie