• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Ženy hlásia po vakcíne proti COVID-19 problémy s menštruáciou. Čo na to hovoria odborníci?

Ženy hlásia po vakcíne proti COVID-19 problémy s menštruáciou. Čo na to hovoria odborníci?

Môžu za problémy s menzesom vakcíny proti ochoreniu COVID-19?

Nežiaducich účinkov očkovania proti ochoreniu COVID-19 bolo na celom svete nahlásených mnoho, no stále ide v porovnaní s počtom podaných vakcín o zanedbateľný počet. Medzi najčastejšie patria bolesti svalov či hlavy, horúčky a celková únava.

Niektoré ženy tvrdia, že vakcíny ovplyvnili aj ich menštruačný cyklus. V Spojenom kráľovstve do 17. mája takéto problémy nahlásilo skoro 4 000 žien po očkovaní vakcínami Vaxzevria (AstraZeneca/Oxfordská univerzita), Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna).

Zmena menštruačného cyklu v súvislosti s vakcináciou sa však ťažko dokazuje, nakoľko hladinu hormónov v tele ovplyvňuje aj stres, ktorý môže súvisieť práve s podaním očkovacej látky. Dôvodom sú často aj iné životné zmeny, ktoré si ženy nemusia uvedomiť.

Online prieskum

Vedci sa však napriek tomu rozhodli zistiť, či za problémy s menzesom môžu vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Tieto problémy sa pritom v nahlásených prípadoch prejavovali rôzne, často zmenou cyklu, teda počtu dní medzi menštruáciami, prípadne ich intenzitou.

Doktorky Katharine Leeová z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity a doktorka Katrhyn Clancyová, antropologička z Illinoisskej univerzity, si všimli zmeny cyklu aj na sebe. Začali sa preto tejto téme venovať.


Aktuálne pracujú na online prieskume, v ktorom sa snažia zhromaždiť čo najviac údajov o ženách, ktorých telo reagovalo na vakcínu zmenou menštruačného cyklu. Podľa Clancyovej to zatiaľ vyzerá, že väčšina žien nepocíti žiaden rozdiel.

Viac hypotéz

Ak si však ženy niečo všimnú, najčastejšie ide o zmenu intenzity menštruácie. Je silnejšia a niekedy aj dlhšia. Pri ženách, ktoré užívajú antikoncepciu či inú hormonálnu liečbu alebo prechádzajú menopauzou, zaznamenali aj medzimenštruačné krvácanie.


Zatiaľ však nie je jasné, aké biologické mechanizmy by mohli byť za týmto druhom zmien, ani to, komu môže hroziť väčšie riziko, že ich zažije. Leeová s Clancyovou napriek tomu pracujú s viacerými hypotézami.

Jednou z nich je, že dlhšie obdobie menštruujúce ženy a matky majú skrátka citlivejšiu maternicu. Ďalšou je fakt, že každý človek má v tele osobitý „hormonálny koktail“, ktorý ovplyvňuje aj obdobie po očkovaní.

Hladiny kortizolu

U žien vo veku 40 rokov je tiež napríklad bežná vysoká hladina estrogénu, čo môže byť takisto jeden z ovplyvňujúcich faktorov. Ďalším je hladina kortizolu, teda stresového hormónu. Mnohé ženy sú pre pandémiu v dlhodobom strese.


Tieto vysvetlenia, ktoré nesúvisia s očkovaním, nepriamo podporuje aj fakt, že zmeny menštruačného cyklu hlásia aj ženy, ktoré zaočkované neboli. Dôvodom problémov preto môže byť práve zvýšená hladina stresu.

Odborníčka na infekčné choroby, doktorka Kathleen Jordanová, pre portál Medical News Today vysvetlila, že stres „z vakcíny alebo zo samotnej pandémie mohol zdvihnúť hladiny kortizolu, ktorá následne ovplyvní ďalšie hormóny a menštruáciu“.

Autoimunitné ochorenie

Gynekologička a pôrodníčka Tara Scottová si zase myslí, že na vine môžu byť aj autoimunitné problémy. Vakcíny sa totiž spoliehajú na to, že imunitný systém vytvorí dostatočnú imunitnú odpoveď a protilátky, ktoré človeka ochránia pred SARS-CoV-2.

„Ak by ste mali prehnanú imunitnú odpoveď alebo iné nežiaduce účinky, môžete mať aj nezistené autoimunitné ochorenie,“ uviedla Scottová. Aj tu však treba povedať, že zmeny sa väčšinou vyskytnú len pri najbližšej menštruácii.


Nasledujúce cykly sa väčšinou vrátia na pôvodnú úroveň. Tiež sa nepreukázalo, že by očkovanie malo akýkoľvek vplyv na počatie, tehotenstvo či pôrod dieťaťa. Je preto nepravdepodobné, že by malo vplyv na menštruačný cyklus.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie