• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Ženy by v predčasných voľbách najčastejšie volili Hlas-SD, muži Smer a na druhom mieste sa zhodli

Ženy by v predčasných voľbách najčastejšie volili Hlas-SD, muži Smer a na druhom mieste sa zhodli

Ukázali to výsledky prieskumu.

20.8.2023 (SITA.sk) - Ženy by v parlamentných voľbách najčastejšie volili stranu Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD), hlasovalo by za ňu 19 percent z nich. Medzi mužským elektorátom dominuje Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 20 percentami.

Na druhom mieste PS

U mužov i žien je na druhom mieste hnutie Progresívne Slovensko (PS). Medzi mužmi majú 17 percent voličov, medzi ženami o dve percentá viac.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ. Prieskum bol realizovaný v dňoch 7. až 14. augusta, na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov, ktorým bola položená otázka: „Skúste si prestaviť, že by sa parlamentné voľby do NR SR konali už teraz najbližší víkend. Ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?".

Respondentom bol predložený zoznam všetkých kandidujúcich subjektov, mohli si vybrať len jednu možnosť. U žien na treťom mieste skončil Smer-SD s 18 percentami, u mužov to bol Hlas-SD, za ktorý by hlasovalo 11 percent z nich.

Prešlo by aj OĽaNO a SaS

Ženy by do parlamentu posunuli aj hnutie Sme rodina so siedmimi percentami, no od mužských voličov by získalo štyri percentá. U nich sa na štvrtom mieste umiestnilo hnutie Republika, ktorému by svoj hlas odovzdalo 10 percent mužského voličstva. U voličiek Republika získala tri percentá hlasov.

Koalícia OĽaNO a priatelia by aj u voličov, aj u voličiek prekročila sedempercentné kvórum pre koalície, keďže medzi ženami by za ňu hlasovalo sedem percent a medzi mužmi osem percent elektorátu. Muži i ženy by tiež poslali do NR SR stranu Sloboda a Solidarita, ktorá má medzi mužským voličstvom osempercentnú podporu, od žien by dostala päť percent hlasov.

Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), za ktoré by zahlasovalo sedem percent mužov a šesť percent žien. Slovenskej národnej strane (SNS), by svoj hlas odovzdalo päť percent žien a o percento viac mužov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie