• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Zemný plyn bude prúdiť na Slovensko aj naďalej, SPP zaplatí faktúru v eurách

Zemný plyn bude prúdiť na Slovensko aj naďalej, SPP zaplatí faktúru v eurách

Zemný plyn z Ruska na Slovensko bude prúdiť aj po 20. máji, kedy má Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zaplatiť faktúru za plyn.

„Budeme platiť tak, že ten plyn bude tiecť ďalej. Konkrétne to znamená, že my budeme platiť v eurách na euroúčet do Gazprombanky. Tam to bude prekonvertované na ruble a tie pôjdu do Gazpromu. V pondelok som podpísal rozhodnutie jediného akcionára a SPP dostal pokyn to takto urobiť,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík.

Minister znova avizoval, že urobí všetko preto, aby plyn na Slovensko neprestal prúdiť. „Samozrejme bude tiecť ďalej. Tečú v súčasnosti nadpriemerné množstvá,“ konštatoval Sulík.

Na Slovensko prišiel list od Rusov. Stopnú dodávky plynu, ak nezaplatíme v rubľoch? (video)

Ak Slovensko nezaplatí za ruský plyn rubľami, nebudú mu prerušené dodávky plynu. Podľa štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka to potvrdzuje list, ktorý Slovensko dostalo od ruskej strany vo štvrtok minulý týždeň.


Slovensko čaká najbližšia platba za dodávky ruského zemného plynu 20. mája.


„Ten list hovorí v zásade o tom, že ak by banka nebola schopná urobiť transakciu (výmenu eur za ruble – pozn. red.), tak tok plynu bude zachovaný, a teda za úhradu platby sa bude považovať prijatie platby v eurách. Zmluvné podmienky teda zostávajú zachované,“ povedal na štvrtkovej tlačovej besede Galek.


Podľa neho ide o pozitívnu správu pre Slovensko. „Je to minimálne pozitívna správa v tom duchu, že kvôli tomuto (platby v rubľoch za plyn – pozn. red.) nebude zastavený tok plynu. Takisto to môže mať pozitívny vplyv na trhové ceny plynu,“ konštatoval Galek.

Nemecko môže zvládnuť najbližšiu zimu bez ruského plynu, tvrdí minister Habeck

Nemecko možno bude schopné zvládnuť embargo na dovoz ruského plynu už počas tejto zimy. Ako informuje spravodajský web BBC, uviedol to nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.


Vo štvrtok pre týždenník WirtschaftsWoche povedal, že Berlín po invázii Moskvy na Ukrajinu zintenzívnil úsilie o zníženie svojej závislosti od ruských energetických dodávok.

Habeck však dodal, že Nemecko bude s najväčšou pravdepodobnosťou až do roku 2024 stále do značnej miery závislé od ruského plynu.


„Ak budeme mať na prelome rokov plné zásobníky, ak dva zo štyroch plávajúcich LNG terminálov, ktoré máme prenajaté, budú pripojené do siete a ak výrazne ušetríme energiu, dokážeme do určitej miery zvládnuť zimu, ak skolabujú ruské dodávky plynu,“ povedal minister.


SPP získal z ťažobných polí v Severnom mori ďalší plyn, na Slovensko príde tretí tanker s LNG

Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) sa už podarilo nakúpiť dva tankery so stlačeným plynom LNG. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek na štvrtkovej tlačovej besede prezradil, že onedlho by malo mať Slovensko k dispozíciu ďalší plyn z tankera.


„Ďalšia loď príde v priebehu najbližších dní. Nechcem predbiehať, bude to určite medializované,“ podotkol Galek. Štátny SPP podľa neho zmluvne zabezpečil ďalší plyn z ťažobných polí v Severnom mori, ktorý bude mať Slovensko k dispozícii už 1. júna.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie