• Dnes je: Pondelok 02. októbra 2023 meniny má Levoslav

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii má už viac ako 34-tisíc obetí, pátracie a záchranné operácie pokračujú (foto)

Zemetrasenie v Turecku a Sýrii má už viac ako 34-tisíc obetí, pátracie a záchranné operácie pokračujú (foto)

Nádej, že z trosiek vytiahnu živých ľudí, sa však znižuje.

13.2.2023 (SITA.sk) - Po katastrofickom zemetrasení v Turecku a Sýrii evidujú už viac ako 34-tisíc mŕtvych. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Počet obetí v Turecku podľa tamojšieho núdzového koordinačného centra SAKOM dosiahol 29 605. V Sýrii dosiaľ potvrdili 4 574 mŕtvych, čo podľa ministerstva zdravotníctva sýrskej Vlády spásy zahŕňa viac ako 3 160 na opozičných územiach na severozápade krajiny a tiež 1 414 obetí vo vládou kontrolovaných oblastiach, o ktorých informovala štátna agentúra SANA.

Silné zemetrasenie s magnitúdom 7,8 zasiahlo Turecko a Sýriu minulý pondelok ráno a nasledovali po ňom desiatky následných otrasov. Zrútili sa tisícky budov a státisíce ľudí prišli o strechu nad hlavou. Záchranári, domáci aj zo sveta, pokračujú v pátracích a záchranných operáciách.

Slovenskí záchranári nasadení Turecku mali krst ohňom, nacvičené postupy sa na mieste uplatniť nedali

Nasadenie po zemetrasení v Turecku bolo pre 15-členný tím príslušníkov Horskej záchrannej služby a Hasičského záchranného zboru „krst ohňom". Po dnešnom prílete tímu do Bratislavy to skonštatoval záchranár Igor Žiak. Ako uviedol, bezpečnostná situácia sa v mieste nasadenia zhoršovala z hodiny na hodinu.

Humanitárna kríza

„Katastrofa sa už v zásade nachádza v štádiu humanitárnej krízy," uviedol Žiak s tým, že z miestnych obyvateľov, ktorí zemetrasenie prežili, sa stali bezdomovci. Navyše preživší podľa neho často záchranárov tlačili do nezmyselných a nebezpečných situácií.

„Čo chápem, pokiaľ by som stratil rodinu a príbuzných. Dochádzalo tam ku konfliktným situáciám, dochádzalo tam k streľbe do vzduchu a prítomnosť armády je čoraz väčšia," skonštatoval záchranár.

Všetci členovia tímu boli podľa Žiaka dobrovoľníci, ktorí už mali so záchrannými akciami skúsenosti. Nacvičené postupy sa však podľa neho na meste zásahu nedali uplatniť.

Absolútna improvizácia

„Môžeme zabudnúť na všetky operačné postupy, na metodické postupy. Všetko tam prebiehalo v absolútnej improvizácii, za maximálneho ohrozenia života," skonštatoval Žiak. Doplnil, že nič iné a nijako inak sa tam nedalo urobiť.

Predseda vlády Eduard Heger pripomenul, že členovia tímu zachránili v Turecku 12 ľudí.

„Boli v neustálom nasadení, celých tých päť ťažkých dní," uviedol premiér. Dodal, že je nesmierne rád, že sa záchranári vrátili domov živí a zdraví.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Matovič sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ

matovic sa citi unaveny a sklamany z toho ze ludia uverili klamstvam a rozpravkam o tom ze jeho manzelka vlastni nejaky kastiel

Strana OĽaNO a priatelia ide na sto percent do opozície. Povedal to v povolebnej diskusii na TV Markíza líder hnutia Igor Matovič. Zdôraznil, že nebudú súčasťou ani jednej, ani druhej koalície, ktorá sa potenciálne rysuje.

Strážni psi korupcie

Určite by nešli do prípadnej koalície so Smerom, Hlasom a SNS a druhá možná koalícia Hlasu s Progresívnym Slovenskom a ďalšími demokratickými stranami by ho zase podľa jeho slov nepotrebovala. „Budeme strážni psi korupcie, ktorá tu bude prekvitať,“ vyhlásil Matovič.

Líder OĽaNO zároveň dodal, že sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ.

<>

Pellegrini sa môže hanbiť

Vyzval lídra Hlasu Petra Pellegriniho, aby sa za to ospravedlnil, keďže s touto informáciou vyrukoval práve Hlas. „Bolo to veľmi podlé, pán Pellegrini, môžete sa hanbiť,“ povedal.

Matoviča podľa jeho slov mrzí, že tu bude vládnuť „mafiánsky štát 2“ – Smer, Hlas, SNS. Uviedol, že on osobne neverí tomu, že Pellegrini sa zachová v tejto situácii ako demokrat, ale drží palce šéfovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi pri pokuse o zostavenie alternatívnej koalície.


Počasie