• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Zeman vymenoval Fialu za nového premiéra, počas slávnostného aktu bol za plexisklom (video)

Zeman vymenoval Fialu za nového premiéra, počas slávnostného aktu bol za plexisklom (video)

Ceremoniál mal byť už v piatok.

28.11.2021 (Webnoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman v nedeľu na zámku v Lánoch vymenoval predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra Českej republiky. Slávnostný akt sa uskutočnil za prísnych hygienických opatrení. Všetci museli mať respirátor a prezident bol za plexisklom. Česká hlava štátu totiž vo štvrtok mala pozitívny test na koronavírus. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Ceremoniál pre zdravotný stav prezidenta preložili

Zemana totiž pre pozitívny test na koronavírus z preventívnych dôvodov hospitalizovali v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici.

Hoci prezident nemá nijaké príznaky, česká hlavná hygienička Pavla Svrčinová upozornila, že musí dodržiavať pravidlá izolácie. Vymenovanie sa uskutočnilo za prísnych hygienických opatrení a Fiala v nedeľu krátko po 11-tej hodine dopoludnia zložil sľub.

Dekrét sa musí vydenzifikovať

Opatrenia už pred aktom popísal Zemanov hovorca. „Prezident republiky bude v miestnosti od prítomných oddelený špeciálnou stenou, zároveň bude zabezpečený vizuálny a zvukový kontakt hlavy štátu a menovaného predsedu vlády. Všetci prítomní budú mať nasadené respirátory FFP3. Miestnosť bude riadne vetraná a kompletne dezinfikovaná vrátane všetkých predmetov," povedal Jiří Ovčáček.

Podľa českej rozhlasovej stanice Rádiožurnál práve pre obmedzenia Zeman už v sobotu podpísal menovací dekrét, ktorý sa ešte musí vydezinfikovať. Vystavia ho ultrafialovému žiareniu, aby sa zlikvidovali prípadné zvyšky vírusu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie