• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Železiarne Podbrezová sa dostali do straty viac ako tri milióny eur, poklesol aj počet zamestnancov

Železiarne Podbrezová sa dostali do straty viac ako tri milióny eur, poklesol aj počet zamestnancov

Priemerný mesačný zárobok zamestnancov spoločnosti za rok 2020 dosiahol 1 248 eur, čo predstavuje štvorpercentný pokles oproti roku 2019.

Spoločnosť Železiarne Podbrezová, a.s. (ŽP) skončila minulý rok s čistou stratou vo výške 3,011 milióna eur oproti roku 2019, keď mala zisk 7,239 milióna eur. Vyplýva to z ročnej správy za rok 2020 zverejnenej spoločnosťou na webovej stránke.

Najväčší horehronský zamestnávateľ sa v strate ocitol prvýkrát od roku 2009. Podľa generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva ŽP Vladimíra Sotáka bol napriek tomu výsledok hospodárenia oveľa lepší, ako predpokladali na začiatku roku 2020.

„Naše dcérske spoločnosti totiž v predchádzajúcom roku dosiahli dobré výsledky a spoločnosť si mohla pomôcť získaním dividend,“ dodáva šéf hutníckej firmy v príhovore.

Poklesol aj objem výroby

Celkové tržby z predaja výrobkov, tovarov a služieb dosiahli v uplynulom roku 196,414 milióna eur, z čoho 89 percent tvoril export. V porovnaní s predchádzajúcim rokom tržby ŽP poklesli o 21,8 percenta, čo bolo spôsobené výrazným prepadom objemu predaja všetkých výrobkov – ťahaných rúr, valcovaných rúr a tiež oceľových blokov.

K nižším tržbám podľa ročnej správy podniku však významne prispeli aj nižšie ceny, hlavne valcovaných rúr, ale aj oceľových blokov. Na celkový výsledok spoločnosti pozitívne pôsobil výsledok hospodárenia z finančnej činnosti.


„Prijaté dividendy od dcérskych spoločností, naviazané na výsledky skupiny v roku 2019, znížili celkovú stratu na úroveň 3 mil. eur. Spoločnosť ku koncu roka 2020 podnikala s majetkom vo výške 291 miliónov eur, ktorý bol krytý vlastnými zdrojmi na úrovni 71 percent,“ uvádza sa v správe spoločnosti.


V roku 2020 vyrobili v podniku spolu 279 949 ton ocele, čo je o 47 833 ton menej ako v predchádzajúcom roku a oproti plánu je to sedempercentný pokles. Z celkového vyrobeného množstva bolo 216 322 ton ocele použitých priamo na vlastnú výrobu oceľových rúr a 63 627 ton bolo odpredaných externým odberateľom.

Znížili zamestnanecký stav

Počas minulého roka klesol priemerný prepočítaný stav zamestnancov akciovej spoločnosti na 2 993, čo je pokles o 197 zamestnancov, teda šesť percent oproti predchádzajúcemu roku.


„Tento úbytok bol úmerný poklesu zákaziek a zmennosti, čomu sme počas roka prispôsobovali režimy práce a aj normy obsadenia zamestnancami,“ popisuje sa v hodnotení roka s tým, že v rámci ŽP GROUP v dcérskych spoločnostiach zamestnávali ďalších 1 053 zamestnancov, čo je oproti predchádzajúcemu roku pokles o 61 zamestnancov. ŽP GROUP tak v roku 2020 spolu zamestnávala 4 046 zamestnancov.

Priemerný mesačný zárobok zamestnancov spoločnosti za rok 2020 dosiahol 1 248 eur, čo predstavuje štvorpercentný pokles oproti roku 2019, ale v porovnaní s priemernou mzdou zamestnancov priemyslu v Slovenskej republike je to o päť percent viac.


Železiarne Podbrezová, a. s. sú integrovaným výrobcom ocele a oceľových bezšvíkových rúr so sídlom na strednom Slovensku v obci Podbrezová. Ročná výroba spoločnosti je 160 000 ton oceľových bezšvíkových rúr, čím sa spoločnosť radí k popredným výrobcom oceľových rúr v Európe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie