• Dnes je: Sobota 10. júna 2023 meniny má Margaréta

Zelenskyj vyzval na rýchle uvalenie sankcií voči Rusku, Putin zatiaľ nie je ochotný rokovať

Zelenskyj vyzval na rýchle uvalenie sankcií voči Rusku, Putin zatiaľ nie je ochotný rokovať

Zelenskyj uviedol, že s niektorými lídrami Únie diskutoval o piatich možnostiach reakcie na akýkoľvek ruský útok, ale neposkytol podrobnosti.

16.12.2021 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval lídrov Európskej únie (EÚ), aby rýchlo uvalili sankcie na Rusko, než bude neskoro a napadne jeho krajinu. Novinárom v Bruseli tiež povedal, že Ukrajina je pripravená na rokovania s Ruskom s cieľom uvoľniť napätie, ale ruský prezident Vladimir Putin sa zatiaľ nezdá byť ochotný prísť k rokovaciemu stolu.

„Pre nás je dôležité mať zavedené sankcie než by nastal konflikt, skôr ako po ňom, pretože pri uplatnení po tom, ako by konflikt nastal, by v podstate stratili zmysel,“ vyjadril sa Zelenskyj. Odkazujúc na viac ako sedemročný konflikt na východe Ukrajiny tiež povedal, že len ak sú sankcie uvalené pred ozbrojeným konfliktom, „stanú sa preventívnym mechanizmom pre akúkoľvek možnú eskaláciu“.

Diskusia o piatich možnostiach reakcie

Zelenskyj uviedol, že s niektorými lídrami EÚ diskutoval o piatich možnostiach reakcie na akýkoľvek ruský útok, ale neposkytol podrobnosti. Európski predstavitelia tvrdia, že pre odradenie je lepšie, keď Putin nevie o opatreniach, ktoré by voči nemu mohli použiť.

Predseda Európskej rady Charles Michel v reakcii na otázku, či bude Európa reagovať na Zelenského výzvu odpovedal, že „máme zavedené sankcie, v prípade potreby sme pripravení prijať ďalšie sankcie a uvidíme“, čo sa stane.

Moskva odmieta zasadnúť k rokovaciemu stolu

Ukrajinský prezident sa stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a francúzskou hlavou štátu Emmanuelom Macronom, s ktorými sa zhováral aj o oživení takzvaného normandského formátu na deeskaláciu napätia. Moskva zatiaľ žiadosti o návrat k rokovaciemu stolu s Ukrajinou, Nemeckom a Francúzskom odmieta.

Lídri európskej dvadsaťsedmičky sa budú venovať napätiu medzi Ruskom a Ukrajinou na štvrtkovom samite Európskej rady. V návrhu záverečného vyhlásenia zo štvrtkového samitu, do ktorého nahliadla agentúra The Associated Press, sa uvádza, že „akákoľvek ďalšia vojenská agresia“ bude mať pre Rusko masívne následky a vysokú cenu.

Podľa amerických spravodajských služieb Rusko zhromaždilo na hranici s Ukrajinou asi 70-tisíc vojakov a začiatkom budúceho roka môže byť pripravené na inváziu. Moskva akékoľvek plány útoku na Ukrajinu odmieta a obavy západu označuje za očierňovaciu kampaň.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Žilinka považuje trest pre Dědečka za neprimerane nízky, nariadil podať odvolanie

zilinka povazuje trest pre dedecka za neprimerane nizky nariadil podat odvolanie

9.6.2023 (SITA.sk) - Generálny prokurátor Maroš Žilinka vydal v piatok krajskému prokurátorovi v Bratislave pokyn, aby proti rozsudku vo veci Dušana Dědečka, odsúdeného na 15 rokov za smrteľnú nehodu s piatimi obeťami, podal odvolanie v neprospech obžalovaného pre nesprávnosť výroku o treste.

Neprimerane nízky trest

Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová. "Uložený trest odňatia slobody považuje generálny prokurátor SR za neprimerane nízky, dôsledne nezohľadňujúci spôsob spáchania činu, jeho následky a osobu páchateľa. V neposlednom rade podľa generálneho prokurátora SR nezabezpečuje ani generálnu prevenciu, výchovný vplyv, teda odradenie iných od páchania obdobných trestných činov," povedala Drobová.

Dědeček priznal svoju vinu

Za nehodu, ktorá si vyžiadala päť ľudských životov, uložil Mestský súd Bratislava I vo štvrtok 8. júna obžalovanému Dušanovi Dědečkovi trest 15 rokov odňatia slobody v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Uznal ho totiž za vinného z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia.

Súd takisto obžalovanému uložil trest zákaz šoférovania na 10 rokov a ochranný dohľad v dobe troch rokov. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Dušan Dědeček už predtým urobil vyhlásenie o svojej vine.

Opitý vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel v nedeľu 2. októbra minulého roku večer v Bratislave vo vysokej rýchlosti mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom vozidlo zrazilo ľudí čakajúcich na spoj.

Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. Následne pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča. U vodiča po nehode zistili prítomnosť alkoholu na úrovni 1,7 až 2 promile.


Počasie