• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Zelenskyj sa stretol so svojimi vojakmi a tvrdí, že ukrajinské sily sú schopné odraziť inváziu Moskvy

Zelenskyj sa stretol so svojimi vojakmi a tvrdí, že ukrajinské sily sú schopné odraziť inváziu Moskvy

Moskva poprela plány na útok na Ukrajinu a tvrdí, že Kyjev a Západ sa snažia pošpiniť Rusko.

6.12.2021 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok stretol s príslušníkmi tamojšej armády.

Počas návštevy uviedol, že ukrajinské sily sú schopné odraziť možnú inváziu Moskvy, keďže v ostatnom čase v regióne stúpa napätie pre zhromažďovanie ruských jednotiek v blízkosti hraníc s Ukrajinou.

Obrana pred ruským agresorom

Kyjev i Západ sa obávajú, že ruská vojenská aktivita by mohla byť predzvesťou na plány Kremľa zaútočiť na svojho suseda.

Táto téma by mala dominovať utorňajšiemu telefonátu medzi prezidentmi USA a Ruska - Joeom Bidenom a Vladimirom Putinom.

Zelenskyj ocenil ukrajinskú armádu ako "vysoko schopnú a organizovanú“ a dodal, že má schopnosti na vykoľajenie akýchkoľvek expanzívnych plánov nepriateľa.

„Ukrajinskí vojaci pokračujú v plnení svojej najdôležitejšej misie – chrániť slobodu a suverenitu štátu pred ruským agresorom,“ povedal Zelenskyj, ktorý si počas návštevy jednotiek v blízkosti separatistického konfliktu na východe krajiny obliekol vojenskú uniformu.

Putin sa obáva rozšírenia NATO

Predstavitelia amerických tajných služieb pred niekoľkými dňami zistili, že Rusko zhromaždilo v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou približne 70-tisíc vojakov a už začiatkom budúceho roka by údajne mohlo uskutočniť možnú inváziu.


Putin zároveň vyzval Západ, aby poskytol záruky, že sa Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) nebude rozširovať smerom na ukrajinské územie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie