• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Zelenskyj požiadal čínskeho prezidenta o pomoc pri návrate deportovaných ukrajinských detí, má ich byť asi dvadsaťtisíc

Zelenskyj požiadal čínskeho prezidenta o pomoc pri návrate deportovaných ukrajinských detí, má ich byť asi dvadsaťtisíc

Zelenskyj poznamenal, že cudzie krajiny vrátane Číny musia Ukrajine pomôcť priviesť deti domov.

29.4.2023 (SITA.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že tento týždeň požiadal čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga o pomoc pri návrate ukrajinských detí, ktoré Rusko deportovalo. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Zelenskyj sa o nové podrobnosti o stredajšom telefonáte so Si Ťin-pchingom podelil počas piatkovej spoločnej tlačovej konferencie s českým prezidentom Petrom Pavlom a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Iba Ukrajina pomáha Ukrajine

„Zatiaľ len Ukrajina pomáha Ukrajine s návratom detí,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajinský prezident vyhlásil, že využil „dôležitý rozhovor“ na to, aby upozornil na ťažkú situáciu približne 20-tisíc ukrajinských detí, ktoré podľa Kyjiva násilne deportovali ruskí okupanti.

Sieť desiatok táborov

Mimovládna organizácia Conflict Observatory podporovaná americkým ministerstvom zahraničných vecí vo februárovej správe uviedla, že ruská vláda prevádzkuje rozsiahlu sieť desiatok táborov, v ktorých drží tisíce ukrajinských detí.


Správa obsahuje znepokojujúce podrobnosti o tom, ako sa Moskva snaží presídliť, prevychovať a niekedy aj vojensky vycvičiť alebo násilne adoptovať ukrajinské deti.


Organizácia ich označuje za vojnové zločiny a tvrdí, že môžu poskytnúť dôkaz, že konanie Ruska sa rovná genocíde.

So súhlasom rodičov

Podľa Conflict Observatory existuje najmenej 43 zariadení po celom Rusku, ktoré sú súčasťou siete táborov s ukrajinskými deťmi.

Rozmiestnené sú po celej krajine a nachádzajú sa napríklad na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym, na Sibíri či na Ďalekom východe pri pobreží Tichého oceána, odkiaľ je bližšie k Aljaške než k Moskve.


Správa zistila, že „veľa detí odvezených do táborov je poslaných so súhlasom svojich rodičov na dohodnutý čas a vrátených rodičom podľa pôvodného plánu“, ale poznamenala, že v mnohých prípadoch je možné súhlasy rodičov považovať za pochybné, keďže sa tak mohlo udiať pod nátlakom ruských okupačných síl.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v marci vydal zatykač na ruského vodcu Vladimira Putina za jeho rolu pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine.


Súd vo vyhlásení uviedol, že Putin „je údajne zodpovedný za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a nezákonného presunu obyvateľstva (detí) z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruskej federácie“.


Súd tiež v tejto súvislosti vydal zatykač na komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie