• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Zelenskyj po útoku na Vinnyciu vyzval medzinárodnú komunitu, aby uznala Rusko za teroristický štát (video)

Zelenskyj po útoku na Vinnyciu vyzval medzinárodnú komunitu, aby uznala Rusko za teroristický štát (video)

Podľa ukrajinského prezidenta je nevyhnutné čo najskôr zriadiť osobitný tribunál venovaný ruskej agresii voči Ukrajine.

15.7.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval medzinárodnú komunitu, aby oficiálne uznala Rusko za teroristický štát. Vyjadril sa tak vo svojom nočnom prejave po raketovom útoku na stredoukrajinské mesto Vinnycia, ktorý zabil najmenej 23 ľudí vrátane troch detí mladších ako 10 rokov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Rusko ukázalo svoj postoj k medzinárodnému právu, Európe a celému civilizovanému svetu,“ povedal Zelenskyj a zdôraznil, že je nevyhnutné čo najskôr zriadiť osobitný tribunál venovaný ruskej agresii voči Ukrajine.

Tiež vyzval na konfiškáciu ruského majetku a zdrojov vo všetkých krajinách sveta pre odškodnenie obetí ruského teroru. Informuje o tom televízia CNN.

Zelenskyj: Rusi každý deň ničia civilné obyvateľstvo a zabíjajú naše deti. Čo to je, ak nie otvorený akt terorizmu?!

Po ruskom raketovom útoku na mesto Vinnycia v strednej Ukrajine je stále 39 ľudí nezvestných. Informoval o tom šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko, podľa ktorého z najmenej 22 mŕtvych, vrátane detí, dosiaľ identifikovali len šesť ľudí.

Zranenia utrpelo viac ako 100 ľudí, z toho 52 hospitalizovali. Piati hospitalizovaní sú v kritickom stave a 34 sú zranení vážne, uviedla pre agentúru AP šéfka regionálneho úradu verejného zdravotníctva Olha Zadarožnia s tým, že medzi zranenými sú aj tri deti.

Podľa ukrajinských predstaviteľov civilné budovy v meste, ktoré sa nachádza 268 kilometrov juhozápadne od Kyjiva, zasiahli strely s plochou dráhou letu Kalibr odpálené z ponorky v Čiernom mori.


Gubernátor Vinnyckej oblasti Serhij Borzov uviedol, že systémy protivzdušnej obrany zostrelili dve z celkovo štyroch odpálených striel. Rakety okrem zasiahnutia budov spôsobili požiar, ktorý zachvátil 50 áut na parkovisku.

Útok bol podľa prezidenta Volodymyra Zelenského zameraný na terorizovanie civilistov. „Rusko každý deň ničí civilné obyvateľstvo, zabíja ukrajinské deti, smeruje rakety na civilné objekty. Kde nie je armáda. Čo to je, ak nie otvorený akt terorizmu?“ napísal na komunikačnej platforme Telegram. Minister vnútra Denys Monastyrskyj útok nazval vojnovým zločinom.


Rusko útok oficiálne nepotvrdilo. Šéfka štátom kontrolovanej televíznej siete RT Margarita Simonjan na jej kanáli v komunikačnej aplikácii odvolávajúc sa na vojenských predstaviteľov napísala, že sa na budovu vo Vinnycii zacielili preto, že v nej boli ukrajinskí nacisti.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie