• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Zelenskyj odvolal šéfa bezpečnosti v Charkovskej oblasti, myslel len na seba

Zelenskyj odvolal šéfa bezpečnosti v Charkovskej oblasti, myslel len na seba

Šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Charkovskej oblasti podľa Volodymyra Zelenského nepracoval na ochrane mesta pred prvými dňami totálnej invázie.

30.5.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po nedeľňajšej návšteve Charkovskej oblasti na východe krajiny prepustil regionálneho šéfa bezpečnosti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako referuje spravodajský web CNN, šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Charkovskej oblasti podľa Zelenského „nepracoval na ochrane mesta pred prvými dňami totálnej invázie a myslel len na seba".

Vojna na Ukrajine: Rusi vraj zničili dôležitý sklad, Podoľak varuje pred otvorením Pandorinej skrinky a Zelenskyj odvolával

Rusko považuje „oslobodenie“ Donbasu na východe Ukrajiny na svoju „bezpodmienečnú prioritu“. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.


Ten pri obrane ruskej vojenskej operácie, ktorá trvá viac ako tri mesiace, opäť povedal, že jej cieľom je „demilitarizácia“ Ukrajiny a Rusko bojuje proti „neonacistickému režimu“. Zároveň poprel špekulácie, že ruský prezident Vladimir Putin je chorý.


Zastavenie Ruska je podľa poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka spoločnou misiou všetkých civilizovaných krajín.


Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že ruskí agenti presadzujú naratív, v ktorom poukazujú na to, že svet venuje viac pozornosti Ukrajine ako Afrike alebo Východu. Vojna na Ukrajine však podľa Podoľaka nie je lokálny konflikt, ale je „otázkou, aký bude svet zajtra“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


Umožnenie výhry Ruska by „otvorilo Pandorinu skrinku a posunulo ľudstvo do temných vekov“, povedal tiež Podoľak. „Akýkoľvek autokrat by bol schopný vyvolať územné konflikty, zmocniť sa krajín a vyhladiť národy. Zastaviť Rusko je poslaním všetkých civilizovaných krajín. Čas je, ale mali by sme sa poponáhľať,“ dodal

Rusko tvrdí, že jeho sily zničili dôležitý ukrajinský muničný sklad v meste Kryvyj Rih. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov povedal, že vysoko presné rakety zasiahli skladisko umiestnené „v jednom z priemyselných podnikov“ v meste.


Ukrajinské záchranné služby potvrdili, že v Kryvom Rihu po zásahu dvoma ruskými raketami vypukol požiar v „priemyselnom závode“, ktorý utrpel značné škody. Úrady neuviedli, či ho používali ako muničný sklad. Kryvyj Rih je rodisko ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po nedeľňajšej návšteve Charkovskej oblasti na východe krajiny prepustil regionálneho šéfa bezpečnosti. Ako referuje spravodajský web CNN, šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Charkovskej oblasti podľa Zelenského „nepracoval na ochrane mesta pred prvými dňami totálnej invázie a myslel len na seba“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie