• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Zelenskyj obvinil Rusko, že chce na Ukrajine vyvolať hladomor a ďalšiu migračnú krízu (video)

Zelenskyj obvinil Rusko, že chce na Ukrajine vyvolať hladomor a ďalšiu migračnú krízu (video)

Ruská blokáda ukrajinských prístavov bráni Kyjevu v exporte 22 miliónov ton obilia.

31.5.2022 (Webnoviny.sk) - V pondelkovom nočnom príhovore to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Výsledkom je podľa neho hrozba hladomoru v krajinách závislých od tohto obilia, čo by mohlo spôsobiť ďalšiu migračnú krízu. „To je niečo, čo ruské vedenie zjavne chce,“ skonštatoval a Moskvu obvinil, že „zámerne vytvára tento problém, aby mala celá Európa problémy a Ukrajina nezarobila miliardy dolárov z vývozu“.

Vojna na Ukrajine: Rusi sa snažia obkľúčiť Sjevjerodoneck aj Lysyčansk, lídri EÚ rozhodli o ďalších sankciách


Ruské sily postupujú do centra mesta Sjevjerodoneck na severovýchode Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja. Rusi podľa neho „skonsolidovali svoju kontrolu na severovýchodnom a juhovýchodnom okraji mesta“ a „pokúšajú sa obkľúčiť Sjevjerodoneck a Lysyčansk“, povedal Hajdaj.


V súčasnosti sú podľa neho boje veľmi kruté, situácia je naďalej veľmi zložitá a v meste nie je takmer žiadne internetové pripojenie. Susedné mesto Lysyčansk zostáva pod kontrolou Ukrajincov a cesta do Bachmutu na juhozápad od Lysyčanska síce nie je zablokovaná, ale ocitla sa pod paľbou, takže je veľmi nebezpečné používať ju.


Hajdaj hovorí, že do oblasti prichádza humanitárna pomoc takmer každý deň a jeho muži sa naďalej snažia evakuovať obyvateľov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas telefonického rozhovoru so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom ponúkol usporiadanie rokovaní medzi Ruskom, Ukrajinou a Organizáciou Spojených národov (OSN) v Istanbule.


Erdogan v rozhovore s Putinom zdôraznil „nutnosť krokov, ktoré budú minimalizovať negatívne vplyvy vojny“, a obnovenia mieru medzi Ruskom a Ukrajinou „čo najskôr“. Informuje o tom portál cnn.com.


„Prezident Erdogan vyjadril pripravenosť na stretnutie s Ruskom, Ukrajinou a OSN v Istanbule a na úlohu v prípadnom pozorovateľskom mechanizme, ak obe strany budú v princípe súhlasiť,“ uviedla turecká strana o telefonickom rozhovore. Delegácie Ruska a Ukrajiny sa naposledy na rokovaniach stretli 29. marca v Istanbule.

Lídri Európskej únie (EÚ) sa dohodli, že do konca roka zakážu väčšinu ruského dovozu ropy do bloku. Embargo je súčasťou nových sankcií proti Moskve, na ktorých sa dohodli na samite zameranom na pomoc Ukrajine dlho odkladaným balíkom novej finančnej pomoci.


Nový balík sankcií bude zahŕňať aj zmrazenie majetku a cestovné zákazy pre jednotlivcov a tiež vylúčenie najväčšej ruskej banky Sberbank z medzinárodného platobného systému SWIFT, odkiaľ už predtým únia odstrihla niekoľko menších ruských bánk. Traja veľkí štátom vlastnení ruskí vysielatelia už nebudú môcť v Európskej únii šíriť svoj obsah.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie