• Dnes je: Štvrtok 30. júna 2022 meniny má Melánia

Zelenskyj bude rokovať s Putinom po jeho návrate do skutočného sveta, ruský prezident musí opustiť svoju bublinu

Zelenskyj bude rokovať s Putinom po jeho návrate do skutočného sveta, ruský prezident musí opustiť svoju bublinu

Americká rozviedka ešte v marci vyhlásila, že Putinovi poradcovia ho riadne neinformovali o vývoji vojny vrátane neúspechov Ruska na bojisku v počiatočných fázach konfliktu.

25.5.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že s Vladimirom Putinom môže rokovať, až keď sa ruský prezident vráti do „skutočného sveta“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Keď bude prezident pripravený opustiť svoju bublinu tejto alternatívnej reality, vrátiť sa do skutočného sveta a porozprávať sa s nami, uvedomí si, že bolo zabitých mnoho ľudí vrátane civilistov, možno potom pochopí, že by sme mali začať hovoriť o konci tejto vojny, ktorú rozpútal a ktorú vedie jeho krajina proti nám,“ povedal Zelenskyj prostredníctvom videokonferencie na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

Nebolo to prvý raz, čo niektorý zo svetových lídrov obvinil Putina, že je mimo reality, čo sa týka jeho motívov pre vojnu na Ukrajine. Putin tvrdí, že cieľom invázie Kremľa je chrániť rusky hovoriacich ľudí na Ukrajine pred genocídou a „neonacistami“. Tieto tvrdenia však dosiaľ nepodložil žiadnym konkrétnym dôkazom.

Situácia vo východoukrajinskom regióne Donbas je podľa prezidenta Volodymyra Zelenského „extrémne náročná“.


Vo svojom prejave povedal, že na útok v Donbase využívajú plnú silu ruskej armády. „Lyman, Popasna, Sjevjerodoneck, Slovjansk – okupanti tam chcú všetko zničiť,“ uviedol Zelenskyj. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Počas trojmesačného ruského útoku na ukrajinské mesto Mariupoľ zomrelo pravdepodobne najmenej 22-tisíc jeho obyvateľov. Poradca tamojšieho starostu Petro Andriuščenko uviedol, že tento počet sa zakladá na mnohých kontaktoch, ktoré s ďalšími predstaviteľmi radnice majú s funkcionármi, ktorí v meste uviazli. Podľa neho by však skutočný počet mohol byť oveľa vyšší. Tieto informácie sa nedali nezávisle overiť, informuje na svojej webstránke televízia CNN.

Maďarsko vyhlásilo „stav ohrozenia“ v reakcii na ruskú vojnu na susednej Ukrajine. V utorok to oznámil tamojší premiér Viktor Orbán. Krok umožní jeho vláde prijímať osobitné opatrenia bez účasti parlamentu.

Ukrajina dostane ďalšie moderné zbrane po tom, ako Dánsko krajine sľúbilo americké protilodné rakety Harpoon. Ide o zbrane, ktoré možno použiť na vytlačenie ruského námorníctva od ukrajinských čiernomorských prístavov. To by umožnilo obnovenie exportu obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov. Informuje o tom portál bbc.com.


Situácia vo východoukrajinskom regióne Donbas je podľa prezidenta Volodymyra Zelenského„extrémne náročná“. Vo svojom nočnom prejave povedal, že na útok v Donbase využívajú plnú silu ruskej armády. „Lyman, Popasna, Sjevjerodoneck, Slovjansk – okupanti tam chcú všetko zničiť,“ uviedol Zelenskyj. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ruský parlament v utorok predbežne schválil návrh zákona, ktorý umožní vláde menovať nový manažment zahraničných firiem, ktoré sa stiahli z Ruska po jeho invázii na Ukrajinu.


Zákon by podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry Tass previedol kontrolu nad spoločnosťami, ktoré opustili Rusko nie z ekonomických dôvodov, ale z dôvodu protiruských nálad v Európe a USA. Zahraniční majitelia budú môcť obnoviť svoje operácie v Rusku alebo predať ich podiely, uvádza tiež agentúra. V Rusku zastavilo svoje operácie mnoho zahraničných spoločností, niektoré aj napriek veľkým investíciám odišli úplne.


Štátna duma, dolná komora parlamentu, v utorok schválila návrh v prvom z troch čítaní. Po konečnom schválení sa mu bude venovať horná komora a aby vstúpil do platnosti, musí ho podpísať ešte prezident Vladimir Putin. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že nový zákon ešte viac vyžaduje, aby zahraničné spoločnosti, ktoré zostali v Rusku, odišli. „Je to posledná šanca zachrániť nielen svoju povesť, ale aj majetok,“ uviedol vo vyhlásení.

Nemecko odmietlo tvrdenia, že porušuje sľub poskytnúť Poľsku tanky nahrádzajúce tie, ktoré Varšava dodala Ukrajine.


Poľský prezident Andrzej Duda pre vysielateľa Welt povedal, že je sklamaný z toho, že Berlín nesplnil svoj sľub o dodávke tankov Leopard Poľsku. Nemecká ministerka zahraničia, ktorá v utorok v Berlíne diskutovala s jej poľským rezortným kolegom Zbigniewom Rauom, povedala, že o otázke diskutujú, aby sa predišlo nepochopeniu.

Nemecko podľa jej slov nemôže dodávať ťažké zbrane „stlačením tlačidla“, keďže je potrebné zvážiť množstvo otázok, v neposlednom rade aj to, aké zbrane sú skutočne k dispozícii. Rau sa vyjadril, že jeho krajina ľutuje, že situácia týkajúca sa dodávok zbraní na Ukrajinu „nie je taká dynamická“, ako sa očakávalo, ale uznal, že „diabol sa skrýva v detailoch“ tejto záležitosti.


Poľsko dalo Ukrajine tanky T-72 s očakávaním, že NATO, USA a Nemecko túto medzeru vyplnia. Nemecko súhlasilo s niekoľkými podobnými výmenami so spojeneckými krajinami, ako je Slovinsko a Česká republika, ktoré posielajú staršie tanky na Ukrajinu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 619 infikovaných aj jedno úmrtie

koronavirus na slovensku pribudlo 619 infikovanych aj jedno umrtie

PCR testy potvrdili v stredu na Slovensku 619 pozitívnych na koronavírus. Laboratóriá ich v daný deň vykonali 1 675.

Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Za uplynulý deň pribudlo jedno úmrtie na COVID-19. Od začiatku pandémie si nový koronavírus vyžiadal už 20 147 obetí. V nemocniciach je hospitalizovaných 238 pacientov s ochorením COVID-19. Počet zaočkovaných stúpol o 38 osôb.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.

Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie