• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Združenie dodávateľov energií upozorňuje na Galekovu novelu, zbytočne vraj predraží plyn

Združenie dodávateľov energií upozorňuje na Galekovu novelu, zbytočne vraj predraží plyn

Aktuálny stav zásobníkov plynu je už dnes podľa vyjadrení verejných predstaviteľov, ale aj firiem prevádzkujúcich zásobníky na území SR dostatočný aj na vykurovaciu sezónu 2023/2024.

Jedným z posledných hlasovaní môžu poslanci Národnej rady SR zbytočne predražiť plyn pre domácnosti, firmy, ale aj verejný sektor.

Upozorňuje na to Združenie dodávateľov energií (ZDE). Poslanci majú v parlamente opäť na stole návrh novely zákona o energetike, ktorou sa má zaviesť povinnosť pre dodávateľov energií skladovať plyn.

Poslanecká novela zákona o energetike, ktorú predložil poslanec Karol Galek a poslanci ju v polovici mája posunuli do druhého čítania, povedie podľa združenia v prípade jej schválenia k zvyšovaniu cien pre všetkých odberateľov plynu.

Novela zákona o energetike

Dodávateľom by novela zákona o energetike zaviedla nové povinnosti, čo sa týka skladovania plynu na území SR. „Dodávatelia plynu pritom už dnes majú zo zákona povinnosť zabezpečiť plyn pre svojich odberateľov na území SR, ako aj povinnosť predkladať údaje o jej plnení Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ upozornila predsedníčka výkonnej rady ZDE Jana Ambrošová.

Aktuálny stav zásobníkov plynu je už dnes podľa vyjadrení verejných predstaviteľov, ale aj firiem prevádzkujúcich zásobníky na území SR dostatočný aj na vykurovaciu sezónu 2023/2024.


„Novela teda rieši neexistujúci problém za cenu vyšších cien plynu, a to navyše v čase, kedy nielen domácnosti, ale aj firmy, obce a mestá bojujú s vysokými cenami a infláciou,“ dodala Ambrošová.

Zdraženie plynu

To, o koľko môže v prípade schválenia novely zákona parlamentom zdražieť plyn, nie je podľa ZDE jasné. Poslanecký návrh, ktorý kopíruje nedávno zamietnutý vládny návrh, totiž neobsahuje ani analýzu, s akým zvýšením cien plynu musia v prípade jeho schválenia počítať domácnosti, firmy či verejný sektor. Podľa ZDE sa však náklady budú pohybovať v desiatkach miliónov eur.


„Pán poslanec Galek pritom v návrhu napríklad uviedol, že táto novela nebude mať dopad na rozpočet verejnej správy. To by však bolo možné iba, ak by obce, mestá, celý verejný sektor prestali kúriť,“ zdôraznila Ambrošová s tým, že schválenie takejto novely bez pripomienkového konania a odbornej diskusie na poslednej schôdzi končiaceho parlamentu je nezodpovedné.

Schôdza parlamentu

ZDE vyzýva poslancov parlamentu, aby novelu neschválili. Novelu zákona o energetike by mali poslanci schvaľovať na schôdzi parlamentu začínajúcej 13. júna.


„Schváliť na jednej z posledných schôdzí parlamentu úplne zbytočné zvyšovanie cien plynu pre domácnosti, firmy, obce, asi nie je zámerom poslancov. Najmä ak dva týždne pred posunutím tohto poslaneckého návrhu do druhého čítania zamietli takmer identický vládny návrh z dôvodu, že situácia s plynom na Slovensku je pod kontrolou,“ konštatovala Ambrošová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie