• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Zdražovanie na pumpách sa nezastaví, predpokladá analytička

Zdražovanie na pumpách sa nezastaví, predpokladá analytička

Pod rastúce ceny čierneho zlata sa v posledných týždňoch podľa analytičky podpisuje hlavne očkovanie proti koronavírusu v jednotlivých krajinách.

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa nezastaví ani počas budúceho týždňa. Na základe vývoja svetových cien ropy Brent to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Vzhľadom na pokračujúci rast cien na ropnom trhu očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa môžu aj v ďalšom týždni zvýšiť,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Zdražovanie od začiatku roka

Ceny benzínu na pumpách aj počas ôsmeho tohtoročného týždňa rástli. Najpredávanejší 95-oktánový benzín zdražel o 1,5 % na úroveň 1,312 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu vzrástla o 1,4 % na 1,507 eura za liter. Zvýšili sa aj ceny nafty, a to o 1,6 % na úroveň 1,153 eura za liter.

„Zdražovanie pohonných látok je od začiatku tohto roka naozaj citeľné a ceny benzínu sú už dokonca vyššie ako pred rokom. Benzín 95 je medziročne drahší o 2 % a 98-oktánový benzín prekročil úroveň spred roka o 3,1 %,“ dodala Glasová s tým, že jedine nafta je stále medziročne lacnejšia, a to o 2,5 %.

Ceny ropy Brent rastú

Ceny ropy Brent na svetovom trhu už niekoľko týždňov rastú. Začiatkom februára sa čiernemu zlatu podarilo dokonca prelomiť hranicu 60 amerických dolárov za barel a odvtedy ďalej mieri smerom nahor. Minulý týždeň sa dokonca ropa Brent vyšplhala nad hladinu 67 dolárov za barel. „Ide o najvyššie úrovne za posledný viac než rok. Počas tohto týždňa ropa mierne skorigovala, ale koncom týždňa už opäť rástla a pokorila 67 dolárovú hranicu,“ doplnila Glasová.

Pod rastúce ceny čierneho zlata sa v posledných týždňoch podľa analytičky podpisuje hlavne očkovanie proti koronavírusu v jednotlivých krajinách. „Vďaka tomu by sa náš život mohol opäť vrátiť do normálu a tým pádom by rástol aj dopyt po rope. Počas tohto týždňa boli ceny ropy podporené aj rozhodnutím OPEC+ o tom, že ďalej predlžuje ťažobné limity, a to do konca apríla,“ uzavrela Glasová.

Elektrickí kúrenári by mali myslieť na svoje ističe. Čas majú do apríla

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie