• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Zdražovanie na pumpách bude podľa analytikov pokračovať, benzín je drahší ako na začiatku roka

Zdražovanie na pumpách bude podľa analytikov pokračovať, benzín je drahší ako na začiatku roka

V závere týždňa však čierne zlato podstatnú časť ziskov vymazalo v reakcii na komentáre z Kremľa, že na júnovom zasadnutí OPECu+ vo Viedni nie je v pláne opätovne redukovať ťažbu kartelu.

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na ďalšie zdražovanie pohonných látok. Za zvyšovaním cien benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach je tentokrát nielen situácia na svetovom trhu s ropou, ale aj slabnúce euro voči americkému doláru.

Vývoj základnej komodity

„Na našich čerpacích staniciach možno očakávať na prelome mesiacov pokračovanie veľmi limitovaného posunu cien palív nahor, pod čo sa podpíše aj oslabenie sa eura voči doláru,“ povedal pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Ako dodal pre agentúru SITA hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, dôvodom rastu cien pohonných látok je najmä vývoj základnej komodity.

Cena severomorskej ropy Brent ako aj americkej WTI išla hore. „Ceny palív na maloobchodných čerpacích staniciach by preto mohli stagnovať alebo ešte mierne rásť,“ doplnil Gábriš.


Ceny pohonných hmôt v uplynulom týždni vzrástli. Najpredávanejší 95-oktánový benzín zdražel o 2,6 %, respektíve o 4 centy na priemernú úroveň 1,565 eura za liter.

Pokles amerických zásob

Nafta je drahšia o 0,71 %, jej cena sa medzitýždenne zvýšila o 1 cent na 1,423 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu sa zvýšila o 0,038 eura (2,21 %) na 1,756 eura za liter.

„V porovnaní so stavom spred mesiaca sú ceny benzínov a nafty stále asi o 1 % až 3 % nižšie. V porovnaní s úrovňou cien na začiatku roka je nižšia už iba nafta, a to o zhruba 12 %. Benzíny sú už drahšie ako na začiatku roka,“ dodal Gábriš.


Ceny ropy sa v ostatných dňoch podľa Pánisa posúvali nahor pre očakávania, že OPEC+ by mohol na najbližšom zasadnutí doručiť ďalšie ťažobné škrty, ktorými by vybalansoval trh. Rope pomáhal aj výrazný pokles amerických komerčných zásob ropných produktov.

Dlhový strop Spojených štátov

V závere týždňa však čierne zlato podstatnú časť ziskov vymazalo v reakcii na komentáre z Kremľa, že na júnovom zasadnutí OPECu+ vo Viedni nie je v pláne opätovne redukovať ťažbu kartelu.

„Mínusom pre ropu bola aj skutočnosť, že ešte stále nebola dosiahnutá dohoda o navýšení dlhového stropu Spojených štátov,“ konštatoval Pánis.


V medzitýždennom vyjadrení sa cena benchmarku Brent posunula nahor o približne dolár tesne nad 76 dolárov a texaská ropa WTI zatvárala takmer bezo zmeny tesne nad 72 dolármi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie