• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Zdravotné pripoistenie je podľa Letanovskej vítané, ale jeho zavedenie náročné

Zdravotné pripoistenie je podľa Letanovskej vítané, ale jeho zavedenie náročné

Jednotka kandidátky Demokratov pre septembrové predčasné voľby a primárka ARO v Národnom onkologickom ústave Andrea Letanovská

Možnosť zdravotného pripoistenia by bola vítaná, politicky však na to doteraz nikto nenašiel odvahu. Uviedla to primárka ARO Národného onkologického ústavu a jednotka kandidátky Demokratov Andrea Letanovská v rozhovore pre agentúru SITA.

Nie sú zadefinované zdravotné úkony

Základným problémom podľa nej je, že nemáme zadefinované zdravotné úkony a starostlivosť nad rámec nároku, ktorý je hradený z povinného verejného zdravotného poistenia.

„Jedným z dôvodov, prečo stále nemáme stanovený nárok, je ten, že to nie je jednoduché urobiť technicky. Druhý dôvod, ťažšie zvládnuteľný, je to, že je to aj politicky ťažké urobiť. Hranica nároku sa do veľkej miery stanovuje eticky, nielen technickými a medicínskymi kritériami,“ poukázala Letanovská.

Stačí uplatniť spôsoby zo zahraničia

Spôsobov, ako pripoistenie nadizajnovať, je podľa nej mnoho a nemusíme ich ani vymýšľať, stačí uplatniť také, ktoré dobre fungujú v zahraničí. Ako príklad uviedla holandský alebo nemecký systém.

„Skrátenie čakacej doby je výborný príklad toho, ako sa dá na neurgentné výkony aplikovať štandard a nadštandard. Plus je tam niekoľko ďalších parametrov, napríklad niektoré typy protéz a podobne,“ dodala.

Záujem o doplnkové poistenie

Podľa prieskumu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou existuje pre doplnkové zdravotné poistenie na Slovensku dopyt. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý sa robil v apríli na vzorke 1 014 respondentov. Ako informovala hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Monika Hudecová, najväčší záujem o pripoistenie je v stomatológii.

Až 50 percent respondentov vyjadrilo záujem o pripoistenie v poskytovaní zdravotnej starostlivosti o zuby. Pokiaľ ide o sumy, päť eur mesačne by bolo optimum pre 37 percent opýtaných, desať eur pre deväť percent, 15 a viac eur pre dve percentá opýtaných. K doplnkovému pripoisteniu v oblasti fyzioterapie sa kladne postavilo 40 percent opýtaných a pre najviac z nich (28 %) by bola prijateľná suma päť eur mesačne.

Musí to mať vlastné pravidlá

Doplnkové zdravotné poistenie by privítala aj Asociácia na ochranu práv pacientov. Podľa slov prvej viceprezidentky asociácie Eleny Marušákovej ho pacienti podporujú v rámci tých služieb, ktoré nie sú v základnom balíku povinného zdravotného poistenia, a na choroby, ktoré majú nižšiu ako 100-percentnú úhradu z tohto poistenia.

„Pred zavedením individuálneho zdravotného pripoistenia potrebujeme presné určenie nároku pacienta z povinného zdravotného poistenia, pretože to musí mať svoje jasné pravidlá, aby nedošlo k diskriminácii a vylúčeniu niektorých skupín obyvateľov, ako napríklad chronicky chorých,“ zdôraznila.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Izrael pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy po tom, ako USA vetovali rezolúciu OSN o okamžitom prímerí

izrael pokracoval v bombardovani pasma gazy po tom ako usa vetovali rezoluciu osn o okamzitom primeri

9.12.2023 (SITA.sk) - Izraelské bojové lietadlá v noci na sobotu bombardovali Pásmo Gazy vrátane niektorých zmenšujúcich sa kúskov územia na juhu, ktoré Jeruzalem odporučil palestínskym civilistom ako evakuačné oblasti.

Najnovšie bombardovanie prišlo po tom, ako USA vetovali rezolúciu Organizácie Spojených národov požadujúcu okamžité humanitárne prímerie v Gaze napriek tomu, že ju podporila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN.

Zomreli tisíce ľudí

Od začiatku vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva zomrelo viac ako 17 400 ľudí.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Ministerstvo však nezverejňuje informácie, koľko obetí tvoria civilisti a koľko bojovníci.

Vojna vypukla po tom, ako Hamas začiatkom októbra vtrhol do južného Izraela a zabil zhruba 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Zodpovednosť za civilné obete v Gaze podľa Izraela nesie hnutie Hamas, pretože civilistov využíva ako ľudské štíty.

USA naďalej odmietajú prímerie

Od prvého decembra, čiže od skončenia niekoľkodňového prímeria, bolo zabitých viac ako 2 200 Palestínčanov.

Napriek rastúcemu medzinárodnému tlaku administratíva amerického prezidenta Joea Bidena naďalej trvalé prímerie odmieta a tvrdí, že by umožnilo Hamasu prežiť a ohrozovať Izrael.


Počasie