• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Zdravotná starostlivosť v univerzitnej nemocnici je ohrozená, tvrdí KDH

Zdravotná starostlivosť v univerzitnej nemocnici je ohrozená, tvrdí KDH

Hnutie upozorňuje, že Kužela zjavne nereprezentuje záujmy UNB, ale nemocnice Ministerstva vnútra SR.

KDH považuje hromadné podanie výpovedí zdravotníkov z Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) za príklad konfliktu záujmov v zdravotníctve.

Podľa KDH to môže ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom. Uviedla to hovorkyňa Kresťanskodemokratického hnutia Lenka Halamová.

Kužela vraj motivoval kolektív k hromadnej výpovedi

KDH tvrdí, že prednosta Gastroenterologickej kliniky UNB Ladislav Kužela motivoval takmer celý kolektív gastroenterológie v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda k hromadnej výpovedi a odchodu do konkurenčnej Nemocnice sv. Michala (NsM), kde je riaditeľom. Hnutie upozorňuje, že Kužela zjavne nereprezentuje záujmy UNB, ale nemocnice Ministerstva vnútra SR.

„Pán Kužela sedí na toľkých stoličkách, že je až neuveriteľné, ako to môže jeden človek stíhať. No ešte väčším problémom je, že tento úmyselný presun zdravotníkov z UNB môže ohroziť poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti jediného lôžkového gastroenterologického oddelenia,“ uviedol poslanec KDH Peter Stachura.

Riziko posúvania pacientov

KDH poukazuje na to, že takýto postup môže spôsobiť, že akútne zákroky, často u vysoko rizikových pacientov, ktorí spôsobujú vysoké náklady, sa budú vykonávať v UNB a tie ekonomicky výhodnejšie si Kužela presunie do Nemocnice sv. Michala. Stachura ďalej upozorňuje aj na riziko posúvania pacientov z NsM na oproti sídliacu súkromnú kliniku, ktorú vlastní manželka Kuželu.


„Nechceme, aby hromadné výpovede celých oddelení ohrozovali zdravotnú starostlivosť na Slovensku. V parlamente preto chceme predložiť novelu Zákonníka práce, ktorá by upravovala výpovedné lehoty zamestnancov kritickej infraštruktúry podľa počtu odpracovaných rokov u daného zamestnávateľa,“ uzatvára Stachura.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie