• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Zdravie detí sa skrátením ordinančného času v detských pohotovostiach neohrozí, upokojujú pediatri

Zdravie detí sa skrátením ordinančného času v detských pohotovostiach neohrozí, upokojujú pediatri

Pediatri upozorňujú na to, že podľa predbežných výsledkov stavu siete za rok 2023 chýba na Slovensku viac ako 20 percent primárnych pediatrov, z tých pracujúcich je každý druhý lekár v dôchodkovom veku.

Skrátením ordinačného času v detských pohotovostných službách do 20:00 namiesto do 22:00 sa neohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ani zdravie detí.

V tlačovej správe to uviedla Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti.

Zmeny v počte pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby (APS) a dĺžke jej prevádzky, ktoré navrhuje zaviesť ministerstvo zdravotníctva, boli pripravené v spolupráci s odbornou spoločnosťou zastupujúcou primárnych pediatrov.

Celková personálna kríza

„Návrh bol vypracovaný v úzkej súčinnosti a na podnet samotných primárnych pediatrov, ktorí niekoľko rokov opakovane upozorňujú na neudržateľnú situáciu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v detských ambulanciách,“ uviedla spoločnosť primárnych pediatrov.

Navrhované zmeny je podľa spoločnosti primárnych pediatrov potrebné vnímať v kontexte celkovej personálnej krízy primárnych pediatrov na Slovensku.


Pediatri upozorňujú na to, že podľa predbežných výsledkov stavu siete za rok 2023 chýba na Slovensku viac ako 20 percent primárnych pediatrov, z tých pracujúcich je každý druhý lekár v dôchodkovom veku.


„V marci sme interným prieskumom identifikovali, že APS po 20:00 navštívilo vo všetkých pevných bodoch okrem Bratislavy nula až štyria pacienti v rôzne dni. V Bratislave, kde jeden pevný bod APS slúži všetkým deťom v Bratislavskom kraji, je to sedem až desať pacientov,“ uviedli pediatri.

Súčasná sieť je neudržateľná

Zdravotná starostlivosť o deti podľa primárnych pediatrov nie je postavená na fungovaní APS po 20:00, podľa nich je nevyhnutné prehodnotiť prínos a zmeniť vnímanie a funkcie APS ako takej.


„Komplexná starostlivosť o zdravie a prospievanie detí je zabezpečená len v ambulanciách primárnej pediatrickej starostlivosti. V nich je liečených viac ako 70 percent chorôb detí, v nich je dôslednou preventívnou starostlivosťou predchádzané chronickému a dlhodobému poškodeniu zdravia detí, komunitnou a sociálnou prácou detských lekárov je koordinovaná pomoc ohrozeným deťom,“ uvádza sa v tlačovej správe.

V blízkej budúcnosti je súčasná sieť detských ambulancií s polovicou pediatrov v dôchodkovom veku podľa pediatrov neudržateľná.


„Je nevyhnutné efektívne využiť obmedzené kapacity pediatrov, umožniť ich zlúčenie do udržateľných skupín s možnosťou zastupiteľnosti a znížiť ich neúnosné zaťaženie,“ dodala spoločnosť pediatrov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie