• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Zbor voliteľov formálne dokončuje prácu voličov a odovzdá hlasy pre nového prezidenta USA

Zbor voliteľov formálne dokončuje prácu voličov a odovzdá hlasy pre nového prezidenta USA

V 32 štátoch a federálnom dištrikte zákony vyžadujú od voliteľov, aby hlasovali za víťazov ľudového hlasovania.

14.12.2020 (Webnoviny.sk) - Členovia Zboru voliteľov v Spojených štátoch sa v pondelok stretávajú, aby formálne zvolili Joea Bidena za nového prezidenta krajiny. Tohtoročné hlasovanie priťahuje väčšiu pozornosť verejnosti, najmä preto, že dosluhujúci prezident Donald Trump odmietol uznať prehru a opakovane hovorí o volebnom podvode.

Hlasy zrátajú v januári

Volitelia sa zídu vo svojich príslušných štátoch a Federálnom dištrikte Kolumbia, aby odovzdali svoje hlasy. Tie následne 6. januára zrátajú na spoločnom zasadnutí Kongresu, ktorému bude predsedať viceprezident Mike Pence.

Na zvolenie je potrebných 270 hlasov zo Zboru voliteľov, ktorý má 538 členov zastupujúcich jednotlivé štáty. Demokrat Biden získal 306 hlasov voliteľov, zatiaľ čo jeho republikánsky oponent Trump 232.

Biden mal tiež o viac ako sedem miliónov hlasov voličov viac ako Trump.

Opačné hlasovanie nečakajú

Volitelia aj tak takmer vždy hlasujú za víťazov vo svojich štátoch a neočakáva sa, že by tentokrát niekto hlasoval naopak. Volitelia dávajú po jednom hlase prezidentovi a viceprezidentovi.

Biden sa plánuje v pondelok večer po voľbe voliteľov prihovoriť národu.

Trump trvá na svojom

Trump medzičasom trvá na svojich nepravdivých tvrdeniach, že vyhral voľby. "Mám obavy, že krajina bude mať nelegitímneho prezidenta. Prezidenta, ktorý prehral a prehral veľmi," povedal pre Fox News v rozhovore, ktorý nahrali v sobotu.

Od novembrovej prehry vo voľbách Trump a jeho podporovatelia podali desiatky žalôb spochybňujúcich výsledky, a mnohé už súdy zamietli.

Jedna žaloba, ktorú podal štát Texas, dokonca požadovala od najvyššieho súdu anulovanie výsledkov v iných štyroch štátoch. Súd ju zamietol v piatok.

Viac k téme: prezidentské voľby v USA, Zbor voliteľov

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie