• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Zbor väzenskej stráže pripravuje žalobu, rozhodnutie Rady ÚVO nepovažuje za právoplatné

Zbor väzenskej stráže pripravuje žalobu, rozhodnutie Rady ÚVO nepovažuje za právoplatné

ZVJS tak reaguje na rozhodnutie ÚVO, ktorý rozhodol, že ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná.

27.8.2020 (Webnoviny.sk) - Podľa Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nie je rozhodnutie Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) právoplatné a zbor aktuálne pripravuje žalobu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská.

ZVJS tak reaguje na rozhodnutie ÚVO, ktorý rozhodol, že ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná.

Ide o zmluvu o vybudovaní bezpečnostného systému za viac ako 8,5 milióna eur, ktorú ZVJS uzavrel so spoločnosťou Vel Security v marci 2018. Táto spoločnosť bola v minulosti prepojená na druhého súťažiaceho – SBS Bonul.

Podmienky splnili traja záujemcovia

Kacvinská v reakcii na rozhodnutie ÚVO priblížila, že ZVJS vyhlásilo v roku 2017 zákazku v oblasti obrany a bezpečnosti na predmet „Vybudovanie integrovaného bezpečnostného systému“ postupom užšej súťaže. Ako ďalej uvádza, predmetná zákazka bola vyhlásená spôsobom bez obmedzenia počtu záujemcov, a neobsahovala ani požiadavku na konkrétny typ bezpečnostného systému, ktorým by došlo k obmedzeniu súťaže.

V prvej fáze výberu záujemcov predložili podľa hovorkyne žiadosti o účasť štyria záujemcovia, z ktorých traja splnili všetky podmienky účasti vo verejnom obstarávaní.

Štvrtý záujemca nepredložil požadované potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti podnikateľa podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov pre oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami minimálne stupňa "Vyhradené", a to dokonca ani po dodatočnom požiadaní o jeho doplnenie.

Ostatní traja záujemcovia boli vyzvaní na predloženie ponuky, pričom vyhodnotenie užšej súťaže prebehlo v plnom súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.

ZVJS pripravuje žalobu

Kacvinská dodala, že rozhodnutie Rady ÚVO nie je právoplatné a GR ZVJS aktuálne pripravuje žalobu.

Upozornila tiež, že pred začatím preskúmavania úkonov kontrolovaného zo strany ÚVO podrobne skúmal proces zadávania zákazky aj Protimonopolný úrad Slovenskej republiky, pričom nezistil pochybenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie