• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Zbankrotované firmy vlani zamestnávali takmer dvetisíc ľudí, medzi najväčšími úpadcami je Zornica Banko Fashion

Zbankrotované firmy vlani zamestnávali takmer dvetisíc ľudí, medzi najväčšími úpadcami je Zornica Banko Fashion

Až polovica firiem, ktoré v roku 2022 skrachovali, nezamestnávala nikoho.

Vlani zbankrotované firmy zamestnávali spoločne približne 1 850 ľudí. Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti Finstat, je to asi o 300 menej ako úpadcovia, ktorí skrachovali v roku 2021.

Všetky tri uplynulé pandemické roky však dramaticky zaostávajú za rekordom z roku 2019, keď koncom leta padol stredne veľký maloobchodný reťazec Kačka. Ten zamestnával približne 2 300 pracovníkov.

„Najväčší zamestnávateľ medzi lanskými úpadcami je odevný podnik Zornica Banko Fashion,“ dodáva Finstat. Ten desaťročia šil košele, blúzky a spodnú bielizeň, a v závode v Bánovciach nad Bebravou zamestnával približne tri stovky pracovníkov.

V nepriaznivej finančnej situácii sa pritom ocitol už pred pandémiou, ktorá mu pomohla len nakrátko, keď sa preorientoval na výrobu antibakteriálnych rúšok.

O polovicu menší zamestnávateľ je rožňavská eng power, ktorá montovala a opravovala technologické celky.


Až polovica firiem, ktoré v roku 2022 skrachovali, nezamestnávala nikoho. Často ide podľa Finstatu o prázdne, roky neaktívne eseročky, bez majetku, ktoré sa do bankrotu poslali samé, alebo ich doň dotlačili daňové úrady.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie