• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Záverečný ceremoniál ZOH 2022 v Pekingu: Čína odovzdala štafetu talianskemu duu Miláno-Cortina d’Ampezzo (foto)

Záverečný ceremoniál ZOH 2022 v Pekingu: Čína odovzdala štafetu talianskemu duu Miláno-Cortina d’Ampezzo (foto)

V čínskom Pekingu zhasol olympijský oheň na rovnakom mieste, na akom ho pred šestnástimi dňami zapálili.

20.2.2022 (Webnoviny.sk) - Zimné olympijské hry 2022 v nedeľu dospeli k svojmu záveru. V čínskom Pekingu o 14.38 h SEČ zhasol olympijský oheň na rovnakom mieste, na akom ho pred šestnástimi dňami zapálili uprostred veľkej snehovej vločky.

Ešte predtým oficiálne vyhlásil Hry za skončené prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. V príhovore poďakoval čínskym organizátorom, vyzdvihol výkony športovcov a pozval svet o štyri roky do Talianska, kde XXV.

ZOH zorganizujú Miláno a Cortina dAmpezzo. Prezident MOV spolu s pekinským starostom počas ceremoniálu odovzdali olympijskú vlajku najvyšším predstaviteľom oboch spomenutých talianskych miest.

Éra pandémie koronavírusu

Záverečný ceremoniál hier v Pekingu signalizoval koniec druhej olympiády v ére pandémie koronavírusu. Tou prvou boli vlaňajšie letné olympijské hry v Tokiu, ktoré sa v japonskej metropole konali s 12-mesačným oneskorením oproti pôvodnému plánu.

Viac o téme: Koronavírus

V rámci záverečného ceremoniálu prišli športovci na štadión Vtáčie hniezdo za zvukov Ódy na radosť od legendárneho holandského skladateľa Ludwiga van Beethovena.

Napriek obavám z ochorenia COVID-19 a prísnemu režimu, ktorý zmenil olympijské hry na obrovskú bublinu, medzi tisíckami návštevníkov v bubline bolo napokon iba 463 prípadov koronavírusu.

Nórsko a jeho športovci

Na ZOH 2022 rozdali dovedna 109 zlatých medailí. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali rekordných 16 zlatých, 8 strieborných 13 bronzových medailí.

Ďalšie dve pódiové priečky v medailovom hodnotení krajín patria Nemecku (12-10-5) a domácej Číne (9-4-2). Štvrtí sú Američania (8-10-7) a piati Švédi (8-5-5). Slovensko s kolekciou 1-0-1, o ktorú sa postarala "zlatá" lyžiarka Petra Vlhová a "bronzoví" hokejisti, figuruje na 21. priečke v tomto hodnotení.

Najúspešnejší jednotlivci

Najúspešnejším jednotlivcom spomedzi športovcov na ZOH 2022 sa stal nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö so ziskom štyroch zlatých a jednej bronzovej medaily.

Po päť medailí, z toho tri zlaté, získali jeho krajanka zo strelnice a bielej stopy Marte Olsbuová Röiselandová (3-0-2) a ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov (3-1-1). Po tri zlaté si domov odniesli aj holandská rýchlokorčuliarka Irene Schoutenová (3-0-1) a nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová (3-0-0).

V medzinárodnom meradle mnohí kritizovali zimné olympijské hry v Číne a odsúdili Medzinárodný olympijský výbor (MOV) za to, že ich organizoval napriek tomu, že Peking čelí obvineniam z porušovania ľudských práv v západných provinciách. Niekoľko štátov tak ZOH bojkotovalo tým, že okrem športovcov nevyslali žiadne oficiálne delegácie.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie