• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Zavedú sa v Európskej únii digitálne peňaženky? Uľahčia nákupy či komunikáciu s úradmi

Zavedú sa v Európskej únii digitálne peňaženky? Uľahčia nákupy či komunikáciu s úradmi

Podľa nového nariadenia ponúknu členské štáty občanom a podnikom digitálne peňaženky.

3.6.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) vo štvrtok navrhla rámec pre európsku digitálnu identitu. Bude dostupný pre všetkých občanov Európskej únie, všetky osoby s pobytom, ako aj podniky so sídlom v európskom bloku. Komisia o tom informovala v tlačovej správe.

Občania budú môcť kliknutím na telefón preukázať svoju totožnosť a zdieľať elektronické dokumenty z európskej peňaženky s digitálnou identitou. Budú mať prístup k online službám pomocou vnútroštátnej digitálnej identifikácie, ktorá bude uznávaná v celej Európe.

Akceptovať ich musia veľké platformy

Používanie európskych peňaženiek s digitálnou identitou, napríklad na preukázanie veku, budú musieť na žiadosť používateľa akceptovať aj veľmi veľké platformy. O použití európskej peňaženky s digitálnou identitou bude vždy rozhodovať používateľ.

Podľa nového nariadenia ponúknu členské štáty občanom a podnikom digitálne peňaženky, vďaka ktorým bude možné prepojiť vnútroštátne digitálne identity s dokladmi o ďalších osobných atribútoch (napr. vodičský preukaz, diplomy, bankový účet).

Plná kontrola nad údajmi

Tieto peňaženky môžu poskytovať subjekty verejného sektora alebo subjekty súkromného sektora za predpokladu, že sú uznané členskými štátmi.


Nové európske peňaženky s digitálnou identitou umožnia všetkým Európanom prístup k online službám bez toho, aby museli využívať súkromné identifikačné metódy alebo zbytočne zdieľať osobné údaje.


Vďaka tomuto riešeniu budú mať Európania plnú kontrolu nad údajmi, ktoré zdieľajú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie