• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Záujemca má viacero možností, ako získať čo najvýhodnejšiu hypotéku

Záujemca má viacero možností, ako získať čo najvýhodnejšiu hypotéku

Úrokové sadzby hypoték v tomto roku ešte porastú. Národná banka Slovenska predpokladá, že ich rast sa zastaví na priemernej úrovni 4,5 %, kde však môžu vydržať do konca roka 2025.

Úrokové sadzby hypoték v tomto roku ešte porastú. Národná banka Slovenska predpokladá, že ich rast sa zastaví na priemernej úrovni 4,5 %, kde však môžu vydržať až do konca roka 2025.

Ide o zlú správu pre ľudí, ktorí si plánujú zobrať hypotéku, ako aj tých, ktorých čaká v najbližších troch rokoch refixácia.

Je však viacero možností, ako aj v tejto situácii získať čo najvýhodnejší úver.

"To, či dostanete hypotéku, závisí od viacerých faktorov. Niektoré z nich viete ovplyvniť sami, iné sú dané vaším príjmom, ako aj trhovými podmienkami, úverovou politikou bánk a limitmi NBS. Každý z nás však dokáže do značnej miery ovplyvniť, či hypotéku dostane," vysvetlil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Základom je podľa neho dobrá úverová história. Splátky za tovary a služby, ako aj splátky rôznych pôžičiek treba platiť vždy načas, vyhýbať sa omeškaniam a následným exekúciám. "Ideálny stav pre získanie hypotéky je, ak ste nejaký úver už čerpali a zároveň nemáte v úverovom registri ani jeden negatívny záznam. To je pre banku dôležitý signál, že ste si splácanie úveru už vyskúšali a svoje záväzky si vzorovo plníte," priblížil odborník.


Kto chce v najbližšom roku požiadať o hypotéku, mal by sa podľa neho poponáhľať a zabezpečiť si lepší úrok čím skôr. Ak ešte záujemca nemá nájdenú nehnuteľnosť, najlepšie spraví, ak požiada o maximálne 80 % hypotéku a úver si nechá schváliť v banke, ktorá poskytne ďalších šesť až 12 mesiacov na výber nehnuteľnosti.

"Je síce nepravdepodobné, že by byty a domy plošne klesli v priebehu ďalšieho roka sumárne o 20 %, ako sme to videli počas poslednej finančnej krízy, avšak v individuálnych prípadoch je podobná zľava možná. Zvlášť vtedy, ak je predávajúci pod časovým tlakom," konštatoval Búlik.


Úroková sadzba sa dá v niektorých bankách ešte znížiť kombináciou viacerých produktov. Môže ísť o bankové poistenie úveru, poistenie nehnuteľnosti či otvorenie bežného účtu. Komu vychádza nízka suma hypotéky, mal by podľa odborníka zredukovať svoje doterajšie úvery.

"Ak máte viacero úverov alebo kreditných kariet, skúste ich splatiť alebo zlúčiť do jedného. Takzvanou konsolidáciou úverov si znížite svoju mesačnú splátku a uvoľníte si viac peňazí na hypotéku. Ak kreditku či povolené prečerpanie účtu vôbec nevyužívate, zrušte ich," radí analytik.


Ak tieto kroky nestačia, k dispozícii sú ešte dve možnosti. "Ak ste zamestnaní, v prvom rade treba skúsiť požiadať o úver po odmenách. Banky pri žiadosti o hypotéku najčastejšie posudzujú príjem za posledných 6 alebo 12 mesiacov. Koncoročné odmeny alebo 13. plat tak môžu výrazne zvýšiť priemerný mesačný príjem, a tým aj výšku hypotéky," priblížil Búlik.

Poslednou možnosťou je zobrať do úverového vzťahu spoludlžníka. Môže ísť o rodičov, súrodencov, prípadne aj známych. V každom prípade treba využiť maximálnu splatnosť hypotéky. Nižšia mesačná splátka totiž zvyšuje maximálnu výšku úveru, ktorú môže záujemca získať.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie