• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Zatknutie Putina by podľa Ruska bolo vyhlásením vojny, Ramaphosa sa obáva jeho príchodu na samit BRICS

Zatknutie Putina by podľa Ruska bolo vyhlásením vojny, Ramaphosa sa obáva jeho príchodu na samit BRICS

Ramaphosa sa okrem iného pokúsil požiadať Rusko, aby ruskú delegáciu na samite viedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

19.7.2023 (SITA.sk) - Rusko podľa prezidenta Juhoafrickej republiky Cyrila Ramaphosu naznačilo možné negatívne dôsledky zatknutia Vladimira Putina na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC), ak príde na augustový samit skupiny piatich rozvojových ekonomík sveta BRICS. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Európsku pravdu a miestne vydanie denníka The Daily Maverick.

Udelenie imunity Putinovi

Ramaphosa to povedal súdu v juhoafrickom meste Gauteng, ktorý zvažoval udelenie imunity Putinovi. Juhoafrický prezident svoje vyhlásenie pre súd poslal ešte v máji a trval na jeho utajení, ale súd v Gautengu v utorok na žiadosť opozičnej Demokratickej aliancie nariadil zverejnenie Ramaphosových slov.

Vyhlásenie vojny

Rusko dalo jasne najavo, že zatknutie úradujúceho prezidenta by bolo vyhlásením vojny. Riskovať a ísť do vojny s Ruskom je proti našej ústave,“ skonštatoval Ramaphosa a povedal tiež, že Juhoafrická republika začala konzultácie s Medzinárodným trestným súdom podľa článku 97 Rímskeho štatútu, ktoré sa iniciujú v prípade problému, ktorý „by potenciálne mohol zabrániť alebo znemožniť vykonanie žiadosti ICC“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Medzinárodný trestný súd v marci vydal na Putina zatykač za jeho rolu pri únosoch detí do Ruska z okupovaných území Ukrajiny. Juhoafrická republika je pritom signatárom Rímskeho štatútu ICC, ktorý vyžaduje zatknutie každého, na koho ICC vydal zatykač. To postavilo Ramaphosu, ktorý si buduje úzke vzťahy s Moskvou, pred dilemu, ako zvládnuť Putinovu návštevu.

Ramaphosa sa okrem iného pokúsil požiadať Rusko, aby ruskú delegáciu na samite viedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov namiesto vodcu Vladimira Putina. Ramaphosov zástupca Paul Mashatile však uviedol, že táto žiadosť bola zamietnutá.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k téme: BRICS, juhoafrický prezident, Medzinárodný zatykač, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk - Zatknutie Putina by podľa Ruska bolo vyhlásením vojny, Ramaphosa sa obáva jeho príchodu na samit BRICS © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie