• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Zástupcovia zamestnávateľov i zamestnancov v stavebnom sektore podpísali dodatok kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa

Zástupcovia zamestnávateľov i zamestnancov v stavebnom sektore podpísali dodatok kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa

Stavbári považujú za problém aj pomalé riešenie kompenzácií enormného zvýšenia cien stavebných materiálov v rokoch 2020 až 2022 na verejných stavbách.

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) a Integrovaný odborový zväz (IOZ) podpísali konečné znenie dodatku ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na roky 2012 až 2024.

Zvýšenie mzdových taríf

Dodatok v utorok potvrdili prezident ZSPS Pavol Kováčik a predsedníčka IOZ Marta Brodzianska v prítomnosti vyjednávačov oboch zväzov. Agentúru SITA o tom informovala profesijná organizácia zamestnávateľov v stavebníctve.

Dodatok upravuje zvýšenie mzdových taríf pre zamestnancov, zakomponovanie mzdových zvýhodnení za nočnú prácu, prácu v sobotu a v nedeľu a aktualizovanie ustanovenia o dovolenke v súvislosti s novelizáciou Zákonníka práce.

Zástupcovia zamestnávateľov i zamestnancov v stavebnom sektore sa predtým dohodli na vzájomne akceptovateľných riešeniach a konečnom znení dodatku.

Verejné zdroje

Obaja partneri na stretnutí konštatovali, že štát naďalej toleruje obchádzanie závislej práce v pracovnom pomere živnosťou aj na stavbách financovaných z verejných zdrojov.

„Veď len samotný údaj o dosahovanej priemernej mzde v stavebníctve je vo vzťahu k iným odvetviam hrubo skreslený a vyžaduje si oddelenie údajov o živnostníkoch a zamestnancoch,“ uviedol Pavol Kováčik.

Negatívny vplyv na kondíciu stavebných firiem na Slovensku, ako aj na mzdy zamestnancov, má podľa ZSPS aj naďalej pretrvávajúci, ale už neudržateľný a vyspelými štátmi Európskej únie opustený princíp verejného obstarávania stavebných prác za najnižšiu ponukovú cenu, bez ohľadu na podmienky zhotovovania či kvalitu.


Stavbári považujú za problém aj pomalé riešenie kompenzácií enormného zvýšenia cien stavebných materiálov v rokoch 2020 až 2022 na verejných stavbách.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie