• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Záplavy v Durbane zabili viac ako 340 ľudí, škody odhadujú na 52 miliónov dolárov (video)

Záplavy v Durbane zabili viac ako 340 ľudí, škody odhadujú na 52 miliónov dolárov (video)

Nepoľavujúce dažde a následné záplavy v provincii zaplavili, ničili a búrali budovy či odplavili významné cesty.

14.4.2022 (Webnoviny.sk) - Záplavy a lejaky v juhoafrickej provincii KwaZulu-Natal vrátane mesta Durban si vyžiadali najmenej 341 mŕtvych. Počet obetí pritom pravdepodobne ešte porastie, keďže mnoho ľudí, dokonca celých rodín, je nezvestných, uviedli vo štvrtok tamojší predstavitelia.

Záplavy ničili budovy a významné cesty

Škodu spôsobenú živlami v Durbane a okolitej metropolitnej oblasti eThekwini podľa jej starostu Mxolosiho Kaundu odhadujú na 52 miliónov dolárov.

V provincii pomáhajú so záchranou a upratovaním ozbrojené sily. Vláda provinciu vyhlási za oblasť katastrofy, oznámil už skôr prezident Cyril Ramaphosa.

Protesty proti nedostatočnej pomoci úradov

V oblasti Reservoir Hills v Durbane polícia použila zábleskové granáty, aby rozohnala obyvateľov, ktorí tam protestovali proti nedostatočnej pomoci úradov, informujú juhoafrické médiá.

Juhoafrická meteorologická služba varovala pred pretrvávajúcim vetrom a dažďom a súvisiacim rizikom povodní v Kwazulu-Natal a ďalších provinciách počas nadchádzajúceho veľkonočného víkendu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie