• Dnes je: Sobota 28. mája 2022 meniny má Viliam

Západné Slovensko hlási prvé tohtoročné prípady vtáčej chrípky, mali ju uhynuté labute

Západné Slovensko hlási prvé tohtoročné prípady vtáčej chrípky, mali ju uhynuté labute

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene potvrdilo prvé výskyty vysoko patogénnej vtáčej chrípky u voľne žijúceho vtáctva v roku 2022.

Úhyny labutí z prelomu rokov boli hlásené pri štrkoviskách v Dvoroch nad Žitavou, v Bánove a pri vodnej ploche v Nových Zámkoch.

Štvrtý výskyt vtáčej chrípky bol potvrdený aj v prípade uhynutej labute v rekreačnej oblasti Rudava v lokalite Malé Leváre v okrese Malacky.

Štátna veterinárna a potravinová správa informovala, že kompetentné regionálne veterinárne autority v Nových Zámkoch a Senci nariadili veterinárne opatrenia s cieľom zabrániť šíreniu nákazy. Tieto sa vzťahujú na chovateľov hydiny a držiteľov vtákov chovaných v zajatí, orgány samosprávy, užívateľov poľovníckych revírov.

Súčasťou nariadených opatrení je napríklad vykonanie aktualizácie súpisu všetkých chovov hydiny, holubov, a iných vtákov chovaných v zajatí, zabezpečenie opatrení biologickej bezpečnosti vo všetkých chovoch hydiny a vtákov chovaných v zajatí alebo zamedzenie priamych a nepriamych kontaktov domácej hydiny s voľne žijúcimi vtákmi. Zakázané je tiež premiestňovanie hydiny a vtáctva chovaného v zajatí a platia aj ďalšie opatrenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie