• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Zanedbaná prevencia zabíja. Slovensko má v Európe druhú najvyššiu úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a konečníka

Zanedbaná prevencia zabíja. Slovensko má v Európe druhú najvyššiu úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a konečníka

Osveta o onkokontrole prináša po odznení pandémie COVID-19 prvé optimistickejšie výsledky.

Slovensko je krajinou s druhou najvyššou úmrtnosťou na rakovinu čriev a konečníka v Európe. Každý deň pre zanedbanú prevenciu zomrie na Slovensku osem ľudí.

Zdravotná poisťovňa Dôvera pripomína potrebu prevencie pri príležitosti Európskeho mesiaca osvety o kolorektálnom karcinóme, ktorým je od roku 2017 práve marec.

Včasná diagnostika

Populačný skríning kolorektálneho karcinómu sa uskutočňuje na Slovensku už piaty rok. Zdravotné poisťovne naň pozývajú poistencov, ktorí vynechávajú pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára, teda mužov a ženy nad 50 rokov. V tlačovej správe to uviedol hovorca Dôvery Matej Štepiansky.

„Je všeobecne známe, že ak sa akékoľvek ochorenie diagnostikuje vo včasnom štádiu, má pacient lepšie vyhliadky na vyliečenie. V prípade rakovinového ochorenia platí toto tvrdenie dvojnásobne,“ vysvetľuje lekár Branislav Koreň.

Dôvera posiela svojim poistencom spolu s pozvánkou aj nádobku na odber stolice, ktorú môžu odniesť na vyhodnotenie k svojmu všeobecnému lekárovi. Ten vyšetrí stolicu a určí ďalší postup.

Skryté krvácanie

Pri rakovine hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) existujú dve základné formy skríningu. Cieľom skríningového testovania stolice je zachytiť už nepatrné, okom neviditeľné množstvo krvi a následne pátrať po príčine.

Ak tento test zachytí skryté krvácanie v stolici, pacienta dôkladne vyšetrí gastroenterológ kolonoskopiou. Kolonoskopia je vyšetrenie optickým prístrojom, ktorý dokáže odhaliť príčinu skrytého krvácania.


„Ak je ňou polyp, ten sa hneď pri vyšetrení odstráni, keďže polypy sa považujú za riziko vzniku rakoviny. Okrem včasnej diagnostiky už vzniknutého ochorenia sa tak zvyšuje aj záchyt prednádorových polypóznych lézií,“ vysvetľuje Koreň.

Osveta prináša prvé výsledky

Osveta o onkokontrole prináša po odznení pandémie COVID-19 prvé optimistickejšie výsledky.


Na vyšetrenie hrubého čreva a konečníka poslala Dôvera vlani pozvánky spolu s nádobkou na odber stolice 126-tisíc poistencom. Približne každý dvanásty účastník odchádzal zo skríningového vyšetrenia s pozitívnym nálezom krvi v stolici.


Polovica týchto poistencov podstúpila následne aj kolonoskopiu. Diagnóza rakovina hrubého čreva a konečníka sa potvrdila u 85 mužov a 53 žien.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie