• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Zamestnávatelia a živnostníci môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci už aj za apríl

Zamestnávatelia a živnostníci môžu žiadať o príspevky z Prvej pomoci už aj za apríl

Ministerstvo práce cez úrady vyplatilo už takmer 1,6 miliardy eur.

7.5.2021 (Webnoviny.sk) - Zamestnávatelia a živnostníci už môžu žiadať o príspevky na udržanie zamestnanosti z projektu „Prvá pomoc“ za apríl pre všetky opatrenia, a to do 30. júna 2021. V tlačovej správe o tom informoval rezort práce a sociálnych vecí.

Ministerstvo cez úrady práce už vyplatilo takmer 1,6 miliardy eur, čím podporilo 4 milióny 191,4 tisíca mesačných príjmov zamestnancov a samostatne zárobkovo činných osôb.

Žiadať môžu aj mikro a malé podniky

„Prostredníctvom „Prvej pomoci ++“ sme na udržanie pracovných miest od februára vyplatili viac ako 300 miliónov eur," uviedol rezort práce. O príspevky vo výške 100 percent celkovej ceny práce za marec tohto roka a nasledujúce mesiace môžu žiadať aj mikro a malé podniky, ktoré boli k 31. decembru 2019 klasifikované ako podnik v ťažkostiach.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Základným predpokladom však je, že podnik nie je súčasťou kolektívneho konkurzného konania, nedostal pomoc na záchranu a pomoc na reštrukturalizáciu. „Takýto podnik môže žiadať o príspevok vo výške 100 percent celkovej ceny práce aj za predpokladu, že bol podnikom v ťažkostiach," upozorňuje ministerstvo práce.

Firma nesmela mať ťažkosti

Ostatní zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta počas mimoriadnej situácie, môžu naďalej žiadať o príspevok na preplatenie mzdových nákladov na zamestnanca, vrátane odvodov hradených zamestnávateľom vo výške až 100 percent celkovej ceny práce.


Podmienkou je, že k 31. decembru 2019 neboli podnikom v ťažkostiach a súčet poskytnutej pomoci za február tohto roka a nasledujúce mesiace nesmie prekročiť 1,8 milióna eur. Ak žiadateľ tieto kritériá nespĺňa, naďalej môže pokračovať v poberaní príspevku vo výške 80 percent celkovej ceny práce.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie