• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Zamestnanosť v marginalizovaných rómskych komunitách výrazne zaostáva za majoritou. Aké sú príčiny?

Zamestnanosť v marginalizovaných rómskych komunitách výrazne zaostáva za majoritou. Aké sú príčiny?

Spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) je na Slovensku s náskokom najvyššia miera nezamestnanosti ľudí s nízkym vzdelaním.

17.1.2021 (Webnoviny.sk) - Zamestnanosť ľudí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK) výrazne a dlhodobo zaostáva za majoritnou populáciou. Tiež sa výraznejšie prejavujú rodové rozdiely.

Vyplýva to z Revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze.

Nízke vzdelanie je bariérou

Ako analytici dodávajú, tradičné rozdelenie úloh medzi mužmi a ženami je v prostredí MRK rozšírenejšie, čoho výsledkom sú výraznejšie rozdiely medzi mužmi a ženami na trhu práce.

A to aj napriek podobným alebo lepším výsledkom žien vo vzdelávaní. Revízia zároveň dopĺňa, že významnou bariérou ľudí z prostredia MRK je nízke dosiahnuté vzdelanie.


„Na Slovensku pritom možno pozorovať neobvykle výrazný rozdiel vo výsledkoch na trhu práce podľa dosiahnutého vzdelania,“ uvádza sa v revízii s tým, že spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) je na Slovensku s náskokom najvyššia miera nezamestnanosti ľudí s nízkym vzdelaním.

Možná je aj diskriminácia

„Zamestnanosť ľudí z prostredia MRK je charakteristická vysokou volatilitou, čo naznačuje častejší výskyt krátkodobejších a sezónnych kontraktov,“ uvádza sa v revízii.


Dokument pripomína, že hoci v období rýchleho ekonomického rastu rástla zamestnanosť v MRK rýchlejšie ako mimo nich, v čase krízy boli ale ľudia z prostredia MRK oveľa viac ovplyvnení prepúšťaním, než majorita.


Analytici dopĺňajú, že jedným z ďalších horších výsledkov ľudí z prostredia MRK na trhu práce môže byť diskriminácia.

Obyvatelia Dražoviec sa boja vychádzať na ulicu, dôvodom sú Rómovia aj cudzinci z Jaguaru

Pod hranicou chudoby žije väčšina Rómov, viac ako polovica sa cíti byť diskriminovaná

Petíciu proti výstavbe bytov pre Rómov v Hlohovci podpísali tisícky ľudí, niektorí poslanci cúvli

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie