• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Zamestnanosť na Slovensku v druhom štvrťroku klesla o 1,5 percenta, úbytok pracujúcich bol však pomalší

Zamestnanosť na Slovensku v druhom štvrťroku klesla o 1,5 percenta, úbytok pracujúcich bol však pomalší

Úbytok pracujúcich bol však podľa štatistikov pomalší ako v prvom kvartáli tohto roka, vtedy sa zamestnanosť medziročne znížila o 4,8 %.

4.9.2021 (Webnoviny.sk) - Zamestnanosť na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka medziročne znížila o 1,5 %. Počet pracujúcich na Slovensku klesol na 2 milióny 535,3 tisíca osôb. Úbytok pracujúcich bol však podľa štatistikov pomalší ako v prvom kvartáli tohto roka, vtedy sa zamestnanosť medziročne znížila o 4,8 %.

Celková zamestnanosť po sezónnom očistení sa v druhom štvrťroku oproti prvému kvartálu zvýšila o 1,5 % a dosiahla 2 milióny 545,3 tisíca osôb. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR.

Situácia v službách sa už zlepšila

V 10 z 19 sledovaných odvetví ekonomiky bol počas apríla až júna počet pracujúcich medziročne nižší najmä pod vplyvom pandémie. Tempo medziročného poklesu však bolo oproti predchádzajúcemu štvrťroku miernejšie vo všetkých hlavných odvetviach hospodárstva.

V pandémiou najviac poznačených odvetviach služieb pracovalo o 1,6 % ľudí menej ako pred rokom. Situácia v službách sa však oproti prvému štvrťroku zlepšila, na začiatku roka bol prepad zamestnanosti v službách až 5 %.

Spomedzi odvetví služieb, zamestnanosť najviac klesla v ubytovacích a stravovacích službách a v doprave a skladovaní. Medziročne sa znížila zamestnanosť aj v ďalších šiestich odvetviach služieb, pokles bol však pod 10 %.

Zamestnancov ubudlo aj v poľnohospodárstve

V priemysle aktuálne pracovalo 686,6 tisíca osôb, ich počet sa medziročne znížil o 2,4 %, čo bol taktiež miernejší pokles ako v predchádzajúcom štvrťroku. Zamestnanosť sa znížila aj v poľnohospodárstve, o 4,1 %, naopak, počet pracujúcich sa zvýšil v stavebníctve, a to o 1,3 %.

Najväčšie relatívne úbytky pracujúcich boli, rovnako ako v predchádzajúcom štvrťroku, medzi mladými do 25 rokov, ich počet sa znížil o 11,9 %. O 6,1 % klesla zamestnanosť aj u osôb vo veku od 25 do 34 rokov.

Miera zamestnanosti neklesla len v jednom kraji

Zamestnanosť aj miera zamestnanosti klesli vo všetkých krajoch Slovenska s výnimkou Nitrianskeho kraja, kde počet pracujúcich bol mierne vyšší ako pred rokom. Najviac sa prepadli ukazovatele zamestnanosti v Trenčianskom kraji, kde počet pracujúcich klesol o 3,8 % a miera zamestnanosti o 2,3 percentuálneho bodu na hodnotu 77,4 %.

Najnižšia miera zamestnanosti na úrovni 67,3 % bola v Košickom kraji, naopak, najvyššia v Bratislavskom kraji na úrovni 83,3 %.

Za prácou do zahraničia odchádzalo v druhom štvrťroku 106,5 tisíca osôb, oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa ich počet znížil o 8,7 %. Pracovali najmä v Nemecku (28,6 tisíca osôb), Rakúsku (26,5 tisíca osôb) a v Česku (22 tisíca osôb). Najviac ich pochádzalo z Prešovského kraja.

Štatistický úrad upozorňuje na zmeny

V priemere za prvý polrok tohto roka klesla celková zamestnanosť o 3,2 % na 2 milióny 518,6 tisíca osôb. Tempo poklesu sa od začiatku roka spomalilo. Najväčšie relatívne úbytky pracujúcich boli v ubytovacích a stravovacích službách.

Počty pracujúcich sa znížili vo všetkých krajoch, relatívne najviac v Trenčianskom kraji o 5,2 %, v ostatných krajoch bol pokles pod 5 %. Miera zamestnanosti bola na úrovni 73,5 %, oproti prvému polroku minulého roka klesla o 1,6 percentuálneho bodu.

Ako upozorňuje Štatistický úrad SR, zmenou legislatívy EÚ nastali významné metodické zmeny vo Výberovom zisťovaní pracovných síl.

"Údaje od roku 2021 nie sú kompatibilné s údajmi za predchádzajúce obdobia a nie je možné ich teda porovnávať v časovom rade," uviedli štatistici.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie