• Dnes je: Sobota 20. apríla 2024 meniny má Marcel

Zákon o zaisťovaní majetku je podľa Petkovej potrebný, kriminálnici ho prepisujú na iných

Zákon o zaisťovaní majetku je podľa Petkovej potrebný, kriminálnici ho prepisujú na iných

Účinný zákon o zaisťovaní majetku je aktuálne prioritou Ministerstva spravodlivosti SR.

9.6.2020 (Webnoviny.sk) - Keďže osoby stíhané za ekonomické trestné činy často prepisujú majetok na iných, je potrebný zákon o zaisťovaní majetku. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu (NZK) Zuzana Petková.

Jednou z aktuálnych priorít ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej (Za ľudí) je presadiť tento zákon v účinnej podobe.

Majetok stihli prepísať

Podľa nej sa nemôže opakovať situácia prehadzovania zodpovednosti medzi úradmi, zatiaľ čo páchateľ sa majetku zbavuje špekulatívnymi prepismi.

Petková priblížila, že NZK patrí k členom pracovnej skupiny na ministerstve spravodlivosti, ktorá tento zákon pripravuje.

Podotkla, že legislatíva je potrebná aj z hľadiska toho, že v minulosti sa nedarilo efektívne zaistiť majetok osobám, ktoré boli stíhané za ekonomické trestné činy. Tieto osoby totiž podľa jej slov stihli svoj majetok prepísať na ďalšie blízke osoby.


Štát tak v prípade uloženia finančného trestu nemal čo konfiškovať. Ako uviedla Petková, na základe nového zákona by mal vzniknúť aj úrad, ktorý by zaistený majetok spravoval.

Majetok môže zaistiť prokurátor

„Niekomu sa môže zdať, že zakladanie nových úradov nie je príliš efektívne v čase, keď budeme čeliť ekonomickej kríze po pandémii. Nie je účelné zakladať nové úrady, ale v tomto prípade si myslím, že to potrebné je. O ten zaistený majetok sa musí nejaká inštitúcia v zásade starať,“ poznamenala. Uviedla tiež, že na návrhu zákona sa stále pracuje a detaily v ňom sa menia.


V slovenskom právnom systéme podľa Petkovej existujú aj prostriedky, ktoré dovoľujú zaistiť majetok, túto právomoc má napríklad prokurátor. Ako dodala, podarilo sa to napríklad v prípade Mariana Kočnera a jeho majetku na Donovoloch.


„Tieto inštitúty nie sú úplne dotiahnuté v našom trestnom poriadku, a preto aj ten zaistený majetok bol v danom prípade vo výške predpokladanej škody,“ ozrejmila.

Zákon nie je novinkou

Ako však ďalej poznamenala, výška danej škody sa počas vyšetrovania môže aj meniť. Tieto nástroje tak podľa Petkovej nefungujú efektívne.


Riaditeľka NZK poznamenala, že zákon o zaistení majetku nie je novinkou z dielne súčasnej vlády.


Podotkla, že predchádzajúca vláda ho mala vo svojom pláne legislatívnych úloh a bývala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská pripravila jeho „prvý náčrt“.


Vo vtedajšej koalícii však nenašiel podporu. Daný návrh sa podľa Petkovej stal podkladom pre aktivitu terajšej pracovnej skupiny, ktorá momentálne pripravuje definitívne znenie zákona.


Viac k téme: Nadácia Zastavme korupciu, zákon o zaisťovaní majetku

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Akákoľvek snaha o ovládnutie kultúry je prejavom nekultúrnosti, vyhlásila Čaputová (video)

akakolvek snaha o ovladnutie kultury je prejavom nekulturnosti vyhlasila caputova video

20.4.2024 (SITA.sk) - Kultúra je vecou nás všetkých, akákoľvek snaha o jej ovládnutie je prejavom nekultúrnosti. Po piatkovom stretnutí so zástupcami kultúrnej obce tak reagovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Je presvedčená, že štát nemá kultúru politicky ovládať, ale vytvárať pre ňu podmienky a prostredie, a akékoľvek systémové zmeny sa majú diať v riadnom legislatívnom procese a za účasti odbornej verejnosti.

Pozvanie prijali aj rektori

Pozvanie prezidentky na diskusiu prijali rektori univerzít Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Martin Šmatlák a Bohunka Koklesová, exminister kultúry Marek Maďarič a herec i vysokoškolský pedagóg Martin Huba.

Predmetom ich rozhovoru boli poslancami koalície predložené novely zákonov o Fonde na podporu umenia a Audiovizuálnom fonde i novely zákona o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.

Neopomenuli ani pripravované zmeny týkajúce sa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), ktoré plánuje ministerstvo kultúry. Z diskusie s ľuďmi z kultúrnej oblasti pre prezidentku vyplynulo, že navrhované zmeny idú opačným smerom ako dlhoročný trend manažovania kultúry v našej krajine. Tento trend viedol k nezávislosti od politickej moci a posilneniu autonómie.

Ohrozenie neštátnych zdrojov

„Znepokojujúce sú aj upozornenia na znefunkčnenie niektorých inštitúcií, alebo problémy s vykonateľnosťou pripravovanej právnej úpravy, najmä pokiaľ ide o rozhodovanie o fondoch. V neposlednom rade bude potrebné zodpovedať aj na otázku možného ohrozenia neštátnych zdrojov v týchto fondoch v prípade, ak dôjde k zmene pravidiel o ich rozhodovaní,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Zmeny v RTVS hlava štátu nazvala účelovými. Podľa nej je jediným cieľom rezortu kultúry vymeniť súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja a personálne preobsadenie riadiacich orgánov.

„Predkladatelia síce upustili od viacerých excesov, akými bola Programová rada či bezdôvodné odvolávanie riaditeľa, avšak účelové rušenie a znovuvzkriesenie akejkoľvek inštitúcie iba za účelom obídenia funkčného obdobia jeho vedenia nie je v súlade s pravidlami fungovania demokratickej spoločnosti,“ uzavrela.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nová kompetencia

Z navrhovaných zmien vyplýva, že počet členov dozornej komisie Fondu na podporu umenia sa môže zvýšiť z pôvodných troch na päť členov. Taktiež sa na radu fondu môže preniesť nová kompetencia, a to voliť a odvolávať nových dvoch členov komisie.

Podobné zmeny nastanú aj pri novele zákona o Audiovizuálnom fonde, keď sa počet členov dozornej komisie zvýši z troch na päť členov. Dôvodom podľa koaličných poslancov je posilnenie kontrolnej právomoci štátu vo fonde.

„Návrh zvyšuje počet členov, ktorých priamo menuje minister kultúry a zavádza menovanie jedného člena dozornej komisie na návrh ministra financií," píše sa v predloženom materiáli.

Zruší sa verejné vypočutie

Spôsob výberu štatutárneho orgánu múzea alebo galérie zriadených ústredným orgánom štátnej správy, vyšším územným celkom alebo obcou, resp. vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu, ktoré nie sú právnickou osobou, by sa mohol upraviť.

Spôsob výberu podľa koaličných poslancov, ktorí zmeny predložili, spôsobuje administratívnu záťaž najmä menším obciam, ktoré tieto funkcie obsadzujú. Zrušiť by sa malo verejné vypočutie uchádzačov o spomínanú funkciu.

Viac k téme: Kultúra, Prezidentka SR, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: SITA.sk - Akákoľvek snaha o ovládnutie kultúry je prejavom nekultúrnosti, vyhlásila Čaputová (video)


Počasie