• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Zákon o ochrane vkladov dostatočne zaručuje vyplatenie úspor, reagujú analytici na Viskupičovu novelu

Zákon o ochrane vkladov dostatočne zaručuje vyplatenie úspor, reagujú analytici na Viskupičovu novelu

Poslanec parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Marián Viskupič.

Na súčasné znenie zákona o ochrane vkladov existujú v otázke započítavania záväzkov dva rôzne pohľady. Poslanec Marián Viskupič vo svojom návrhu tvrdí, že pri krachu banky by sa od vkladov v danej banke odpočítavala celá dlžná suma, teda celý zostatok úveru klienta danej banky.

Zákon o ochrane vkladov

Iní odborníci tvrdia, že zákon formuláciou o odpočítaní splatných záväzkov hovorí, že sa voči výške vkladov započítava iba najbližšia splátka úveru ku dňu, kedy sa vklady stali nedostupnými.

Viskupič predložil do parlamentu novelu zákona o ochrane vkladov. Jej cieľom je zmena výpočtu výšky vkladu chráneného zákonom o ochrane vkladov tak, aby sa od objemu vkladov neodpočítaval objem záväzkov voči banke, a to najmä v prípade úverov.

„Autor novely zákona hovorí, že aktuálne podmienky neprinášajú takzvanú bezpodmienečnú ochranu vkladov. Osobne si myslím, že pravidlá EÚ, s ktorým je zladené aj aktuálne znenie zákona o ochrane vkladov, ponúkajú dostatočnú ochranu vkladov ľudí v bankách,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinaz Slovensko Marián Búlik.

Fond ochrany vkladov garantuje vyplatenie všetkých vkladov v jednej banke vo výške 100-tisíc eur, čo je podľa neho dostatočná garancia.


Pri výklade súčasného znenia zákona sa aj Búlik prikláňa k vysvetleniu odborníkov, ktorí hovoria, že pri krachu banky by sa voči vkladom započítavala len najbližšia splátka.

Kľúčový produkt bánk

Vo všeobecnosti sa totiž podľa neho počíta s tým, že aktíva banky preberie po prebehnutí nútenej správy iná banka, ktorá nebude žiadať od klientov okamžité splatenie ich úverov, ale bude chcieť logicky pokračovať v pravidelnom splácaní. Pre banky sú totiž hypotéky ako dlhodobé úvery kľúčovým produktom.


„Inak povedané, žiadna banka nemá záujem na okamžitom zosplatnení úverov, keďže to ide proti jej zámeru,“ vysvetlil Búlik. V praxi teda pri súčasnom nastavení podľa neho nehrozí, že by sa klientom s vkladmi a aj s hypotékou v rovnakej banke nič nevyplatilo, keďže celkový zostatok úveru v drvivej väčšine prípadov prevyšuje výšku úspor na bankových účtoch.

Vyplatenie úspor

Súčasné nastavenie zákona o ochrane vkladov podľa Búlika dostatočne zaručuje vyplatenie úspor ľudí v prípade problémov ktorejkoľvek banky na Slovensku. Zrušenie započítavania splatných záväzkov je podľa neho kozmetická zmena, ktorá reálne nič nemení na tom, že vklady ľudí sú v bankách dostatočne chránené.


„Pri dnešných pravidlách rozhodne nehrozí, že by fond ochrany vkladov započítal voči vkladom celý zostatok úveru a takisto je úplne nereálne, že by banka pristúpila ku zosplatneniu celého zostatku úveru,“ uzavrel Búlik.

Ako skonštatoval investičný analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda, ľudia majú mať dôveru v bankový systém a zároveň bankový systém má byť čo najviac stabilný a podporovať ekonomiku.


„No ľuďom treba pripomínať, aby držali na bežných účtoch, termínovaných vkladoch a vkladných knižkách naozaj len nutné rezervy. Ostatné peniaze by mali podľa svojho rizikového profilu a stanoveného časového horizontu vhodne investovať,“ doplnil Burda.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie