• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Zákon nepriamo zakazuje kúpanie v plesách či horských potokoch, upozorňuje Vido

Zákon nepriamo zakazuje kúpanie v plesách či horských potokoch, upozorňuje Vido

Hoci na zázname nevidieť priamo kúpajúcich sa, všetci sa nachádzajú mimo turisticky vyznačeného chodníka.

Prírodné vodopády majú na Slovensku špeciálnu zákonnú ochranu, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzajú v národnom parku alebo nie.

Zákaz mimo vyznačeného chodníka

Kúpanie v toku v bezprostrednej blízkosti nad a pod prírodným vodopádom je zákonom zakázané. Uviedol to v reakcii na medializované video z vodopádov Studeného potoka vo Vysokých Tatrách pre agentúru SITA hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Dávid Vido.

Zákon o ochrane prírody a krajiny síce podľa Vida priamo neuvádza zákaz kúpania sa v potokoch alebo plesách v národnom parku, na celom území národného parku je však zakázaný pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce.

„Zákon tak nepriamo zakazuje aj kúpanie sa v plesách, respektíve v horských potokoch a podobne, na území národného parku, pretože už samotný prístup k týmto vodným plochám je zákonom zakázaný,“ zdôvodnil hovorca.

Pokuta v stovkách eur

Zdôraznil, že prvotné poškodenie týchto vodných ekosystémov, najmä plies a horských bystrín, vzniká už len samotným prístupom návštevníka k vodnej ploche, ktorý sa pohybuje mimo značkovaného turistického chodníka národného parku.

Poukázal tak aj na medializovaný prípad poslankyne parlamentu, ktorej bola v priestupkovom konaní v roku 2021 uložená pokuta 500 eur.

Za takéto porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny v prípade fyzických osôb je možné ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní do výšky 300 eur, neskôr v priestupkovom konaní až do výšky 3319,39 eur. Za uplynulý rok 2023 však SIŽP podľa Vida neuložila žiadnu pokutu v súvislosti s kúpaním v národnom parku.

Z národného parku akvapark

V úvode septembra sa na sociálnej sieti objavilo video ľudí ležiacich i sediacich na skalách vo vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách, viacerí sú v plavkách a s uterákmi.


Hoci na zázname nevidieť priamo kúpajúcich sa, všetci sa nachádzajú mimo turisticky vyznačeného chodníka. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko začiatkom týždňa pre SITA povedal, že prípadov, keď si návštevníci spravili z národného parku akvapark, bolo v lete viacero.

Deje sa tak podľa jeho slov aj napriek upozorňovaniu a sankciám. Počet porušení zákazov podľa neho rastie úmerne s počtom návštevníkov i teplotou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie